fbpx

Zielony certyfikat dobrym źródłem wiedzy o budynku

Ekologiczny certyfikat zapewnia najemcy wiele korzyści, ale nakłada też obowiązki

Coraz więcej nieruchomości posiada zielone certyfikaty. W Polsce jest już 249 budynków certyfikowanych w systemach BREEAM i LEED. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba ta wzrosła o ponad 60 proc. To dobre wieści dla najemców. Certyfikaty są bowiem dobrym źródłem informacji na temat nieruchomości.

Warto pamiętać, że najemca decydujący się na wynajem powierzchni w zielonym budynku będzie z tego tytułu czerpać korzyści, ale jednocześnie musi mieć świadomość, że w niektórych przypadkach czekają go pewne obowiązki.

Certyfikaty_Colliers

 

Przed podjęciem decyzji o wynajmie istniejący budynek możemy obejrzeć. To daje nam pewną wiedzę na jego temat, ale na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, jak nieruchomość funkcjonuje. Budynek posiadający certyfikat ułatwia najemcy to zadanie. Dlaczego?

Za każdym certyfikatem stoi bowiem program certyfikacji. Jest to po prostu spis kategorii opisujących dość szczegółowo funkcjonowanie budynku. Przed podjęciem decyzji o wynajmie warto się z tym dokumentem zapoznać. Znajdziemy w nim np. informacje na temat tego, ile wody zużywa budynek, ile zużywa energii elektrycznej oraz jakie procedury obowiązują właściciela i najemcę. Oczywiście musimy pamiętać, że informacje zawarte w programie certyfikacji opisują stan nieruchomości w chwili zdobywania certyfikatu. A to oznacza, że w przyszłości poszczególne parametry mogą się zmieniać.

W przypadku najemców, którzy w swojej strategii mają działania proekologiczne, zielony budynek pomoże im również w zdobyciu większej liczby punktów w chwili ubiegania się o certyfikat własnej powierzchni biurowej, a tym samym ułatwi zdobycie wyższego poziomu certyfikatu. Stawiający na ekologię najemcy mogą także wynegocjować, aby w umowie najmu znalazły się zapisy gwarantujące, że budynek utrzyma odpowiedni poziom certyfikatu.

Program certyfikacji to zatem wygodny sposób, żeby szybko ocenić, jak funkcjonuje nieruchomość. W tym miejscu warto też pamiętać, że jakość biura i systemów w nim zastosowanych może znacznie wpłynąć na produktywność. Badania pokazują, że

ulepszona wentylacja i filtracja powierza może podnieść produktywność o 11 proc., a właściwe oświetlenie podnosi ją o 23 proc. i jednocześnie redukuje liczbę wniosków chorobowych. Produktywność podnosi także indywidualna kontrola temperatury.

Ale program certyfikacji pokazuje także, jakie obowiązki będzie miał najemca.

W certyfikowanych budynkach istnieje bowiem zestaw procedur do których trzeba będzie się stosować. Mogą to być procedury dotyczące odpowiedniego segregowania śmieci, raportowania zakupu elektroniki (w zielonych budynkach zalecane jest stosowanie sprzętów przyjaznych środowisku).

Kolejna ważna sprawa to procedury dotyczące prac adaptacyjnych (zdecydowanie częściej napotkamy na nie w budynkach posiadających certyfikat LEED). Często zobowiązują one najemcę, żeby część materiałów wykończeniowych pochodziła z recyklingu; certyfikat może również wykorzystywanie materiałów regionalnych.

Istotnym elementem jest również wietrzenie powierzchni po zakończeniu prac wykończeniowych. Na ogół firmy wpuszczają pracowników jak najszybciej po zakończeniu prac budowlanych. W przypadku certyfikowanych budynków może pojawić się wymóg odpowiedniego wywietrzenia takiej powierzchni, co może potrwać nawet kilka dni. Warto o tym pamiętać i uwzględnić ten fakt w planowaniu terminu przeprowadzki.