fbpx

Zarządca na medal

Tytuł Najlepszego Zarządcy Budynku Biurowego to nie lada wyróżnienie. Jakie cechy charakteryzują zarządcę idealnego i co zrobić, żeby nim zostać?

Dobry zarządca zawsze dba, aby najemcy byli zadowoleni z jakości nie tylko samego budynku, ale i świadczonych usług. Usatysfakcjonowani najemcy chętniej przedłużają umowy najmu, a dobra opinia o budynku i sprawnym zarządzaniu przyciąga uwagę nowych klientów.

Nietypowy mix

Zawód zarządcy łączy w sobie kompetencje z wielu różnych dziedzin. Aby dobrze pełnić tę rolę, warto posiadać zarówno wiedzę techniczną i prawną, jak i umiejętności miękkie, pozwalające na budowanie dobrych relacji z najemcami. Na dobry wizerunek zarządcy składa się wiele drobnych elementów i codziennych działań. Można również wskazać pewne cechy charakteru i umiejętności, które pomagają w pracy zarządcy. Jedną z nich jest na pewno duża cierpliwość. Niezbędna jest także umiejętność pracy pod presją czasu i podejmowanie szybkich decyzji. Pomocna w wypełnianiu codziennych obowiązków zarządcy nieruchomości jest też otwartość, łatwość w rozmowie i nawiązywaniu kontaktu z różnymi osobami często pochodzącymi z odmiennych środowisk i kultur. Bardzo ważne jest wsłuchanie się w potrzeby najemców. Pomaga w tym otwartość na nowe pomysły i wprowadzanie w życie innowacyjnych rozwiązań. Niektóre nietypowe sytuacje czy prośby najemców wymagają od zarządcy niestandardowego podejścia i nowych rozwiązań. W miarę możliwości należy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, oczywiście pamiętając przy tym o dbaniu o bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Wymiana informacji

Jednym z podstawowych narzędzi pracy dobrego zarządcy powinna być informacja. Dobry kontakt z najemcami ułatwia ewentualne tłumaczenie zaistniałych sytuacji i znalezienie zrozumienia. Z najemcami warto rozmawiać nie tylko w sytuacjach trudnych, ale także informować ich o planowanych specjalnych wydarzeniach, udogodnieniach czy zmianach, które będą wprowadzane w obiekcie. Równie istotne jest udzielanie odpowiedzi na wszystkie zapytania najemców. Niezależnie od tego czy będzie to odpowiedź odmowna czy aprobująca, każdy najemca docenia bezpośrednio skierowane uzasadnienie i wyjaśnienie podjętej decyzji.

Zarządca powinien jednak nie tylko mówić, ale i słuchać tego, co najemcy mają mu do przekazania. Doskonałą okazją do tego mogą być organizowane spotkania zarządcy z najemcami, podczas których można podsumować miniony rok oraz przedstawić plany na kolejne miesiące. Moje doświadczenie wskazuje, że najemcy bardzo chętnie uczestniczą w takich spotkaniach. Ponadto Colliers co roku umożliwia najemcom zarządzanych przez firmę obiektów wyrażenie swoich opinii w anonimowych ankietach. To kolejna świetna okazja, aby poznać opinię najemców i zareagować na priorytetowe dla nich sprawy.

Rola zespołu

Nie do przecenienia jest zespół obsługujący budynek i rola zarządcy jako lidera. Kluczowe jest, aby każdy członek zespołu wiedział, że stanowi istotny element struktury, a jego nastawienie i praca wpływa bezpośrednio na sukces całej grupy i wizerunek budynku. Dlatego tak ważne są spotkania z zespołem oraz spotkania indywidualne zarządcy z podopiecznymi. Rolą dobrego zarządcy jest stworzenie zgranego zespołu i budowanie przyjaznej atmosfery pracy. Ma to nieoceniony wpływ na atmosferę w budynku oraz poczucie komfortu i zadowolenia najemców.

 Więcej tekstów o zarządzaniu nieruchomościami »