fbpx

W Toruniu dominują tradycyjne centra handlowe.

Najważniejszym wydarzeniem na rynku handlowym w Toruniu w 2015 roku była rozbudowa i modernizacja centrum handlowego Atrium Copernicus

Toruń posiada 4 centra handlowe o łącznej powierzchni wynoszącej blisko 138 tys. mkw. Nasycenie powierzchnią handlową to około 680 mkw. na 1 tys. mieszkańców. Współczynnik pustostanów pod koniec 2015 r. wyniósł  5,2 % – wynika z publikacji firmy doradczej Colliers International „Centra handlowe w miastach regionalnych | Toruń.”

Najważniejszym wydarzeniem na rynku handlowym w Toruniu w 2015 roku była rozbudowa (o ponad 15 000 mkw.) i modernizacja centrum handlowego Atrium Copernicus. W obiekcie debiutowało kilkanaście nowych sieci handlowych, nieobecnych dotąd na toruńskim rynku, takich, jak: sklep sportowy Decathlon, sklepy odzieżowe New Balance i Cubus oraz sklep z wyposażeniem wnętrz a Tab. Dodatkowo kilka sieci powiększyło swoje salony, w tym marki z grupy LPP oraz H&M. Otwarto też salę zabaw Jupi Park, a obecnie modernizowana jest strefa gastronomiczna.

— W najbliższym czasie w mieście nie powstanie żadne nowe centrum handlowe, ale intensywne prace przygotowawcze prowadzone są w ramach projektu Toruń Outlet. Z kolei drugi z toruńskich projektów – Solaris – został zawieszony. Aktualnie rozważana jest zmiana jego funkcji z handlowej na biurową — komentuje Katarzyna Michnikowska, Starszy Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Rynek handlowy Torunia zdominowany jest przez tradycyjne centra handlowe. Projekty parków handlowych i centrów wyprzedażowych są dopiero rozważane przez deweloperów.

W centrach handlowych w Toruniu działa łącznie ok. 400 sklepów. Największą grupę stanowią najemcy z sektora moda (30%), usługi (13%) oraz obuwie, odzież i art. skórzane (10%).

Wśród anonsowanych w ubiegłym roku transakcji najmu można wymienić m.in.: Cubus (600 mkw.), KappAhl (850 mkw.),  Rossmann (683 mkw.) i Adidas (275 mkw.) w Atrium Copernicus oraz Pepco (400 mkw.) w CH Bielawy.

Czynsze za powierzchnie w centrach handlowych w Toruniu utrzymują się na średnim poziomie oraz znajdują się w lekkim trendzie spadkowym. Najwyższe osiągalne czynsze za lokal 100-150 mkw. GLA  na potrzeby mody to poziom 31–33 euro miesięcznie.