fbpx

Trójmiasto z nową powierzchnią handlową

Rynek centrów handlowych w Trójmieście na koniec I połowy 2017

W ubiegłym roku na trójmiejski rynek handlowy trafiło prawie 40 tys. mkw. Obecnie mieszkańcy Trójmiasta mają do dyspozycji 27 centrów handlowych o łącznej powierzchni 747 tys. mkw. W przyszłym roku na mapie pojawi się kolejny obiekt.

Najważniejszym wydarzeniem na trójmiejskim rynku centrów handlowych w ostatnich miesiącach było otwarcie Galerii Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu (34 tys. mkw.) z ponad setką nowych lokali handlowo-usługowych oraz gastronomicznych. Wiosną 2017 roku zakończono także rozbudowę centrum handlowego Auchan w Gdańsku (5,3 tys. mkw.), gdzie ulokowały się między innymi sklepy English Home, Reserved Kids, Sinsay i Duka. Swoje podwoje otworzyło również przebudowane specjalistyczne centrum wyposażenia wnętrz – City Meble w Gdańsku oraz sklep Bricoman w Kowalach k. Gdańska.

Nowi najemcy

W istniejących centrach handlowych w Trójmieście trwały natomiast procesy rekomercjalizacji, relokacji, przedłużania umów i powiększania powierzchni przez najemców. W Morskim Parku Handlowym otworzył się Media Expert (690 mkw.), w Galerii Zaspa KiK (550 mkw.), a oferta gastronomiczna Madison wzbogaciła się o Dom Czekolady oraz restauracje Olimp i Like Thai. Uwaga najemców w znacznej mierze skupiona była jednak na budowanym Forum Gdańsk
(62 tys. mkw.), którego otwarcie jest planowane w pierwszej połowie 2018 roku. Wśród najemców obiektu anonsowano już multipleks Helios (3,5 tys. mkw.), dom towarowy Van Graaf (3,3 tys. mkw.) i plac zabaw dla dzieci Lider (1,3 tys. mkw.).

Handel w połączeniu

Kolejne metry kwadratowe powierzchni handlowej w Trójmieście powstaną w ramach planowanych inwestycji o funkcjach mieszanych – Młode Miasto w Gdańsku i Międzytorze w Gdyni. Pierwsza to zmodyfikowany projekt Galerii Stocznia, który w nowym kształcie łączyć będzie funkcje mieszkaniowe, biurowe i handlowo-usługowe. Druga inwestycja to projekt zagospodarowania terenów w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdynia Główna. Tu również przewidziane jest połączenie funkcji mieszkaniowej, biurowej i hotelowej. Dopuszcza się także budowę galerii handlowej. Założeniami obu projektów jest funkcjonalna i komunikacyjna integracja terenów inwestycji z miastem oraz stworzenie nowej przestrzeni do życia, pracy i spędzania wolnego czasu.

Więcej raportów »