fbpx

Sztuka zadomowiona

W najbardziej luksusowym hotelu w Polsce powstała unikatowa kolekcja polskiej sztuki współczesnej. O funkcjach sztuki w przestrzeniach hotelowych rozmawiamy z Igorem Blochem, Art Collection Manager Hotelu Raffles Europejski Warsaw.

Colliers: W Hotelu Raffles Europejski Warsaw zgromadzonych jest blisko 500 prac polskich artystów XX i XXI wieku. Co to są za dzieła, jakich autorów i w jaki sposób trafiły do hotelu?

Igor Bloch, Art Collection Manager Hotelu Raffles Europejski:

Firma H.E.S.A., która jest właścicielem hotelu oraz towarzyszących mu  powierzchni komercyjnych, zdecydowała się stworzyć kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Do zbudowania Kolekcji Sztuki Hotelu Europejskiego zostały zaproszone dwie kuratorki – Barbara Piwowarska oraz Anda Rottenberg. Miały one niełatwe zadanie – w zaledwie cztery lata musiały stworzyć ogromny zbiór prawie 500 prac, ponieważ zakładano, że w każdym ze 106 hotelowych pokoi znajdzie się po kilka dzieł. Rozmieszczenie prac ponad 120 artystów w pokojach również nie było przypadkowe. Akcjonariuszom H.E.S.A. oraz kuratorkom kolekcji zależało, żeby zebrać jak najwięcej prac, które powstały lub pojawiły się w warszawskich galeriach w latach 2013 – 2017, czyli w okresie renowacji hotelu. W ten sposób kolekcja, w tej chwili przede wszystkim współczesna, stanie się w przyszłości ważnym dokumentem życia artystycznego Warszawy. Wybrano dzieła sztuki stanowiące kontrapunkt do wnętrz zaprojektowanych przez pracownię WWWA oraz Borisa Kudlickę, aby zasygnalizować gościom, że nie są to znikomej wartości obiekty dekoracyjne, które zwykle możemy spotkać we wnętrzach hotelowych, ale kolekcja sztuki klasy muzealnej.

Jaką rolę pełni sztuka w przestrzeniach hotelowych?

Obecność profesjonalnych kolekcji sztuki gwarantuje hotelom, czy innym nieruchomościom komercyjnym pewną ponadczasowość i unikatowość. W sztuce drzemie ogromny potencjał do kreowania przestrzeni, który w Polsce jest wciąż słabo wykorzystany. Wierzę, że wysiłek stworzenia kolekcji, który podjęli właściciele Hotelu Europejskiego oraz kuratorki, będzie sygnałem dla przyszłych tego typy projektów.

W jaki sposób sztuka wpływa na doświadczenie hotelowego gościa?

Gośćmi Raffles w większości są osoby dużo podróżujące po świecie i, o ile najwyższy standard hotelu jest dla nich czymś naturalnym, to możliwość obcowania z kolekcją polskiej sztuki współczesnej jest już unikatowym doświadczeniem. To jest świat artystyczny rozpoznawany prawie wyłącznie w wąskim gronie w Polsce, dlatego dla wielu z naszych gości prace te są niezwykłym odkryciem. Mamy jednak w kolekcji także dzieła twórców, którzy osiągnęli międzynarodową sławę i są rozpoznawani przez zagranicznych gości.

Które z dzieł sztuki budzi największe zainteresowanie wśród Państwa gości?

W kolekcji znajdują się prace ponad 120 artystów. Wśród nich są dzieła m.in. Leona Tarasewicza, Wilhelma Sasnala, Moniki Sosnowskiej oraz Edwarda Dwurnika. Z ciekawych prac warto wspomnieć także kolaż Hanny Rechowicz, która razem ze swoim mężem Gabrielem Rechowiczem tworzyła przez wiele lat mozaiki do warszawskich sklepów, kawiarni, restauracji i hoteli. W Hotelu Europejskim znajduje się ich wspólna praca z 1988 r. Uwagę gości z pewnością zwraca także specjalnie zamówiona do kolekcji instalacja Włodzimierza Jana Zakrzewskiego, zatytułowana „Granice”, usytuowana przy samym wejściu do hotelu, symbolizująca zmieniające się granice Polski na przestrzeni 1000 lat.

Jak wygląda kontakt człowiek – dzieło sztuki w Hotelu Raffles Europejski Warsaw?

Goście mieszkający w Europejskim zainteresowani bliższym poznaniem zgromadzonych dzieł mogą się do mnie zwrócić i umówić na spotkanie i prywatne oprowadzanie po wybranych pracach z kolekcji. Niezwykle zależy nam na utrzymaniu intymności doświadczenia, dlatego spotkania organizowane są tylko dla indywidualnych gości. Jednakże, wszyscy pracownicy hotelu pracujący z gośćmi są przeszkoleni tak, aby mogli udzielić podstawowych informacji o kolekcji. Raz na jakiś czas organizujemy także oprowadzania dla Warszawiaków, na przykład w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Czym się zajmuje Art Concierge w hotelu?

Art Concierge to wschodzące stanowisko, wymyślone i stworzone w sieci Raffles. Pierwszy Art Concierge pojawił się w Hotelu Le Royal Monceau w Paryżu. W dużej mierze Art Concierge pełni rolę kustosza – zarządza i opiekuje się kolekcją sztuki. Są to często dzieła sztuki, które ze względu na swoją niezwykłą wartość historyczną i artystyczną wymagają ciągłej kontroli. Moja praca jako Art Collection Managera to oczywiście opieka nad kolekcją sztuki, ale również tworzenie programu Art Concierge dedykowanego gościom hotelu i Warszawiakom, chociażby poprzez nowy cykl spotkań z artystami kolekcji.

Dziękujemy za rozmowę.