fbpx

Spoglądając w przyszłość

Jak będzie się rozwijał rynek nieruchomości komercyjnych?

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce i na świecie dynamicznie się zmienia pod wpływem technologii, nowej specyfiki pracy i nawyków konsumenckich. Aby nie zostać w tyle za konkurencją, najemcy i deweloperzy będą musieli dostosować się do nowych trendów, a nawet wyprzedzić przyszłe oczekiwania swoich pracowników i klientów.

Innowacje

Istotny wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych ma rozwój nowych technologii. Jeszcze nie tak dawno wydawałoby się nierealne, aby potencjalni najemcy mogli chodzić po nieistniejącym jeszcze biurowcu, centrum handlowym lub magazynie. Jednak za sprawą wirtualnej rzeczywistości lub technologii 360 stopni przyszli najemcy i klienci już teraz mogą przenieść się do wnętrza obiektu, który dopiero wyrasta z ziemi lub jest w sferze wyobrażeń. Ale nowoczesne technologie, takie jak BIM (Building Information Modeling), GIS (Geographical Information Systems) czy CIM (City Information Models), pomagają już na etapie projektowania czy planowania budynku. Dzięki nim deweloperzy, inwestorzy czy włodarze miasta odpowiedzialni za kreowanie przestrzeni miejskiej mogą podejmować przemyślane działania, uwzględniające interesy wielu stron – ich samych, ale także mieszkańców, klientów czy przyszłych pokoleń.

Nowy wymiar biura

Z czasem w Polsce upowszechni się system pracy projektowej, co sprawi, że zmieni się struktura użytkowania biura. Firmy nadal będą miały swoje główne siedziby, ale zamiast całych pięter będą coraz częściej wynajmowały powierzchnię współdzieloną na potrzeby realizacji konkretnych projektów w kilkuosobowych zespołach, składających się z ekspertów z różnych dziedzin i krajów.

Umocni się trend nieszablonowej aranżacji przestrzeni biurowej pod kątem specyfiki danego biznesu i potrzeb młodego pokolenia pracowników, dla których wystrój i funkcjonalność biura odgrywają istotną rolę przy wyborze pracodawcy. Firmy będą odchodzić od tradycyjnego modelu biura typu „open space” w stronę nowych i bardziej kreatywnych koncepcji jak np. „Activity-Based Working”.

Regionalne specjalizacje

W przyszłości rynki biurowe w miastach regionalnych prawdopodobnie czeka specjalizacja branżowa, wynikająca z atutów danego regionu. Na przykład, Wrocław może wyspecjalizować się w przyjmowaniu najemców z branży finansowej, a Lublin będzie miejscem wybieranym głównie przez ubezpieczycieli.

Centra rozrywkowo-handlowe

Zmieniające się nawyki konsumentów oraz wzrost budżetów przyczyniają się do powstania nowych konceptów, łączących handel z rozrywką i relaksem. Już dziś coraz więcej powierzchni w obiektach handlowych przeznaczane jest na gastronomię i rekreację, np. atrakcje sportowe. W Polsce ograniczają się one głównie do klubów fitness czy ścianek wspinaczkowych, ale w najlepszych centrach handlowych na świecie klienci mogą korzystać z lodowisk, centrów sportów ekstremalnych, stoków narciarskich i aquaparków z falą dla surferów. Coraz większą rolę w budowaniu atrakcyjnej oferty odgrywają także nowe technologie. Niezapomnianych przeżyć w The Dubai Mall dostarcza m.in. profesjonalny symulator lotu, tematyczne kabiny VR (wirtualna rzeczywistość) czy też areny gier laserowych i labirynty luster. W tym kierunku będą rozwijać się wszystkie obiekty handlowe.

Zmiany będą zachodzić także w obszarze zakupów. Niewykluczone, że z czasem w przymierzalniach pojawią się interaktywne lustra, które podpowiedzą, jakie ubrania na siebie włożyć.

Mini magazyny i … drony

Rynek magazynowy nie przestanie dynamicznie się rozwijać również w kolejnych latach, napędzany rozwojem branży e-commerce i większym zainteresowaniem dostawą towaru tego samego dnia. Dlatego wzrośnie zapotrzebowanie na mniejsze moduły tzw. „Small Business Unit” (do 1,5 tys. mkw.) w pobliżu centrów dużych miast, aby jeszcze szybciej dotrzeć do klienta. Możliwe, że w przyszłości część przesyłek będzie transportowana do i z magazynów za pomocą np. dronów lub bezzałogowych pojazdów.

Więcej o trendach na rynku nieruchomości »