fbpx

Rynek nieruchomości komercyjnych po I połowie rok

Po 6 miesiącach roku w każdym sektorze nieruchomości miały miejsca wydarzenia, które są kontynuacją zeszłorocznych trendów lub dopiero je wyznaczają.

Eksperci Colliers wyróżnili 6 kluczowych trendów na rynku nieruchomości komercyjnych z nich:

  1. Luka do zapełnienia – warszawski rynek przekroczył poziom 5.5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, rozlokowanej w 550 nowoczesnych biurowcach. W dalszym ciągu mamy jednak do czynienia z luką podażową na rynku biurowym w stolicy.
  2. Coworki w natarciu – międzynarodowi operatorzy coworkingu kontynuują ekspansje poza stolicą. Firma Spaces otworzyła biuro we Wrocławiu, a węgierski operator biur serwisowanych dołączył do grona najemców powstającego łódzkiego kompleksu biurowego Imagine.
  3. Prywatne akademiki na celowniku – na rynku inwestycyjnym utrzymuje się wysoki poziom zainteresowania aktywami alternatywnymi. Spółka Student Depot została sprzedana za ponad 60 mln EUR do Griffin Real Estate oraz Kajima Student Housing Limited.
  4. Pracownik poszukiwany – najniższy od 25 lat poziom bezrobocia staje się przyczyną, dla której coraz więcej firm, głównie z sektora produkcji oraz e-commerce, zaczyna lokować swoje obiekty magazynowe także na terenach o lepszym wskaźniku dostępności kadr.
  5. Magazyny w mieście – rośnie zapotrzebowanie na logistyczne projekty miejskie, które są następstwem ekspansji w sektorze sprzedaży on-line.
  6. Nowe galerie handlowe – na handlowej mapie Polski pojawiły się trzy nowe obiekty handlowe – Galeria Młociny w Warszawie, centrum wyprzedażowe Silesia Outlet w Gliwicach oraz Tkalnia Pabianice w aglomeracji łódzkiej.

Pobierz raport i dowiedz się więcej:

PL: Market Insights – I poł. 2019

ENG: Market Insights – H1 2019