fbpx

Rynek inwestycyjny w Polsce – najlepszy wynik w historii!

80 transakcji o wartości 4,6 mld euro

Łączna wartość transakcji zawartych w Polsce w minionym roku wyniosła 4,6 mld EUR. To najlepszy wynik od 2006 roku, kiedy to wolumen transakcji wyniósł 4,5 mld EUR. W zeszłym roku przeprowadzono 80 transakcji, w których właścicieli zmieniło ponad 130 nieruchomości – wynika z raportu Colliers International „Market Insights I Rynek Inwestycyjny w Polsce w 2016 r.”

W 2016 roku w kręgu zainteresowań inwestorów wciąż znajdowały się miasta regionalne, gdzie zainwestowano 70% kapitału. Oczekuje się, że także w tym roku rynki te utrzymają płynność i uznanie inwestorów. Wśród sektorów niezmiennie prym wiedzie rynek handlowy z 43% udziałem, lecz równie dużą popularnością cieszyły się nieruchomości biurowe (40%).
To właśnie w tych sektorach odnotowano największe transakcje ubiegłego roku:

  • zakup portfela nieruchomości biurowych i handlowych przez Redefine, inwestora z Południowej Afryki, za kwotę blisko 900 mln EUR,
  • zakup nowo wybudowanego, 39 piętrowego budynku biurowego Q22 w ścisłym centrum Warszawy o powierzchni 54 tys. m2 przez Invesco,
  • nabycie centrum handlowego Bonarka City Center w Krakowie przez Rockcastle za kwotę około 361 mln EUR.

Rok 2016 został zdominowany przez inwestorów z Republiki Południowej Afryki, którzy zainwestowali w Polsce łącznie blisko 1,8 mld EUR, co stanowi 40% udział w całym rynku inwestycyjnym. Polski kapitał z udziałem na poziomie około 2% był praktycznie niewidoczny.

— Polska pozostaje wiodącym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, czego potwierdzeniem jest zwiększona w roku 2016 płynność i wzrost cen. W minionym roku odnotowano szereg transakcji platformowych i portfelowych, które wniosły niespotykaną wcześniej jakość i kolejne rekordy. W tym roku prognozujemy dalszy wzrost liczby inwestorów wkraczających do Polski, zainteresowanych wszystkimi segmentami rynku, jak również transakcjami platformowymi — mówi Piotr Mirowski, partner i dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Polsce, Colliers International.

Głównym czynnikiem kreującym wartość najlepszych nieruchomości, zwłaszcza w segmencie biur oraz centrów logistycznych, podobnie jak w ubiegłych latach, pozostaje średnioważony czas trwania umów najmu.

Zobacz inne raporty Colliers International »