fbpx

Rynek centrów handlowych w Poznaniu

Podsumowanie II kwartału 2016 r.

W Poznaniu działa 20 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 614 tys. mkw. Aktualnie w budowie znajduje się ok. 100 tys. mkw. powierzchni handlowej, a kolejne 20 tys. na zaawansowanym etapie planowania do 2018 r., w ramach rozbudów i modernizacji istniejących centrów handlowych. Współczynnik pustostanów wynosi 5,8 proc. – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w aglomeracjach II kw. 2016 r.| Poznań”.

Pierwszym centrum handlowym, jakie powstało w Poznaniu była Panorama (1993), w ostatnich latach znacząco zmodernizowana. Z kolei największym obiektem handlowym w regionie jest obecnie Poznań City Center o całkowitej powierzchni najmu 58 tys. mkw. i ponad 150 sklepach, punktach usługowych i gastronomicznych. Trwa modernizacja jednego z najstarszych centrów handlowych w aglomeracji – ETC Swarzędz.

– Poznań oczekuje na otwarcie największego obiektu handlowego w regionie – CH Posnania o powierzchni blisko 100 tys. mkw. GLA. Na rynku widoczne są już pierwsze skutki wzrostu konkurencji – na koniec czerwca br. średni współczynnik pustostanów wzrósł o 1,8 punktu procentowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jednak obiekty o ustabilizowanej pozycji, cieszące się zainteresowaniem klientów wciąż przyciągają najemców, co potwierdzają ostatnio anonsowane transakcje najmu – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Wśród anonsowanych w końcu ubiegłego roku i pierwszej połowie 2016 transakcji najmu na poznańskim rynku można wymienić m.in.: w centrum Poznania – Helios (ok. 4 500 mkw.), fitness Fabryka Formy (ok. 2 300 mkw.), Zara (ok. 2 740 mkw.), Mango (ok. 800 mkw.) oraz Intersport (ok. 870 mkw.), a także H&M (ok. 1 860 mkw.) i Martes Sport (ok. 550 mkw.) w galerii A2, Multibrand Sono Indoni (800 mkw.) w Starym Browarze oraz New Look (ok. 570 mkw.) w Plaza Poznań.

W poznańskich centrach handlowych znajduje się ok. 1568 lokali, co oznacza, ze jeden sklep/punkt usługowy lub gastronomiczny obsługuje średnio 525 osób. Największa grupę najemców stanowią sieci z sektorów: moda (26%), usługi (12%) oraz zdrowie i uroda (9 proc.). Najwyższe miesięczne czynsze na rynku poznańskim za mkw. utrzymują się na poziomie 43-45 EUR za mkw. za lokal na potrzeby mody.

Więcej raportów tutaj