fbpx

Remontowy zawrót głowy

Dobre przygotowanie do remontu w budynku ułatwi życie najemcom.

Zakrojony na szeroką skalę remont biurowca, np. renowacja fasady czy klatki schodowej, odbywa się co parę lat. To trudny czas dla najemców, gdyż wpływa na ich funkcjonowanie w budynku. To właśnie wtedy szczególnie istotny jest dobry kontakt z najemcami, zarówno ze strony właściciela budynku, jak i jego zarządcy. Aby zminimalizować dyskomfort związany z remontem, warto dużo wcześniej zaplanować wszystkie działania, w tym także strategię informowania najemców o planowanych pracach, ich terminie, zakresie i wiążącymi się z nimi niedogodnościami.

Najemca dobrze poinformowany

Planując remont fasady kultowego poznańskiego Okrąglaka, jako zarządca nieruchomości zaczęliśmy informować najemców około 2 miesiące wcześniej. Pierwszym krokiem było e-mailowe przekazanie ogólnych informacji o planowanych pracach oraz o tym, że w późniejszym terminie przewidziane są indywidualne spotkania z każdym najemcą. Około 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem remontu wraz z project managerem odpowiedzialnym za nadzór nad pracami spotykaliśmy się z najemcami, aby przedstawić im powód, cel i zakres robót. Omawialiśmy także szczegółowy harmonogram, w jakich godzinach będą prowadzone prace głośne, a w jakich ciche oraz jak remont wpłynie na funkcjonowanie najemców w budynku. Prezentowane były również wizualizacje, które pokazywały, jak będzie rozstawione rusztowanie wokół obiektu. Informowaliśmy także o tym, które wejścia do biurowca będą dostępne, a także jak będzie utrzymywane bezpieczeństwo i czystość w budynku w czasie prac.

Podczas spotkań najemcy dowiadywali się również o konieczności oklejenia ich okien, co wiązało się z ograniczeniem światła dziennego.

Dodatkowo, zarówno zaraz przed rozpoczęciem prac, jak i w trakcie ich trwania rozsyłaliśmy najemcom maile ze szczegółowymi informacjami o tym, co będzie się działo w kolejnych tygodniach.

W miłej atmosferze

Uprzejmym gestem ze strony właściciela i zarządcy jest umilenie najemcom czasu podczas remontu. W przypadku poznańskiego Okrąglaka postawiliśmy np. na świeże owoce, które czekają na pracowników na recepcji przez cały czas trwania prac. Organizowane są także dodatkowe eventy, w których pracownicy naszych najemców mogą uczestniczyć bezpłatnie – dzień masażu, konsultacje z dietetykiem czy serwis rowerowy. Taka rekompensata z pewnością zostanie doceniona i pozwoli łatwiej przetrwać trudny czas remontu.

Więcej tekstów o zarządzaniu nieruchomościami»