fbpx

Przybywa nowych marek, rośnie konkurencja

Nowi gracze rozpoczynają ekspansję głównie od centrów handlowych

W ubiegłym roku w Polsce zadebiutowało ponad 25 nowych marek. Wśród nich znalazły się m.in. Superdry, Kiabi, Sportisimo, Gate, Origins, Decimas oraz sieci gastronomiczne Dairy Queen, Dunkin‘ Donuts, Fuddruckers, a także sieć Fitness 24 Seven.

Do roku 2017 czeka nas kilkanaście kolejnych debiutów zagranicznych sieci. Szykuje się m.in. debiut  amerykańskiego odzieżowego giganta – Forever 21.

Nasze rodzime sieci nie poddają się w obliczu zwiększonej konkurencji, starają się o utrzymanie swojej pozycji na polskim rynku i również wprowadzają nowe marki. W zeszłym roku szóstą już markę wprowadziła na rynek firma LPP,  à Tab to marka dedykowana akcesoriom wyposażenia kuchni i jadalni. LPP wkrótce wprowadzi również kolejną markę modową dedykowaną modzie klasycznej.

Wśród polskich marek debiutujących na polskim rynku w ubiegłym roku znalazły się m.in.: Femestage, Lavard Woman, Pako Lorente Woman, Essenza Di Stile.

W większości przypadków marki rozpoczynają swoją ekspansje od otwierania sklepów w najlepszych centrach handlowych w głównych miastach, z Warszawą traktowaną priorytetowo. Część sieci, ze względu na swoją specyfikę i charakter działalności, rozpoczyna ekspansję od głównych ulic handlowych.

Przykłady? M.in. sieć ekskluzywnych barów cygarowych Bar and Books, która w ubiegłym roku otworzyła swoją placówkę na warszawskiej starówce czy sieć kawiarnio-piekarni Paul, która zadebiutowała w centrum stolicy. Inne koncepty – np. Gate czy Sportisimo ze względu na uwarunkowania biznesowo-logistyczne rozpoczęły ekspansję od regionów.

Do wielkich nieobecnych należą między innymi takie marki, jak: Primark, All Saints, Banana Republic, French Connection, część marek należących do grupy H&M (Monki, Cheap Monday i Weekday) oraz szereg marek luksusowych. Niektóre marki odkładają wejście na polski rynek do czasu wejścia Polski do unii walutowej. Niektórzy producenci narzekają z kolei na brak odpowiednich lokalizacji – w najlepszych centrach handlowych w topowych miastach brakuje lokali spełniających ich oczekiwania.

Rosnąca konkurencja powoduje, że z częścią marek trzeba się pożegnać. Przyczyny są różne – brak dopasowania produktu do preferencji polskiego klienta, niedostateczny marketing, nietrafione decyzje co do lokalizacji sklepu. Wszystko to przekłada się na brak realizacji założonych celów biznesowych, a w konsekwencji prowadzi do decyzji o zawieszeniu działalności w Polsce. W ostatnim czasie decyzję o wycofaniu się z polskiego rynku podjęły m.in. GAP, Bata i Centro.