fbpx

Projektowanie skoncentrowane na człowieku

Połączenie przyjaznej pracownikom formy i użyteczności przestrzeni biurowej jest możliwe

Podejście do projektowania określane jako „human centered design”, bardziej niż na samej formie skupione jest na tym, jak w danym wnętrzu będzie się czuć i funkcjonować człowiek. Zgodnie z tą ideą biuro powinno być tak zaplanowane, aby wszystko było dopasowane nie tylko do sposobu pracy, ale i do charakterów pracujących w nim osób. Dlatego bardzo często, poza architektami, w proces projektowania zaangażowani są również psychologowie i socjologowie.

W centrum

W idealnej sytuacji projektowanie oparte na „human centered design” zaczyna się od analizy potrzeb i oczekiwań, rozmów oraz warsztatów z przedstawicielami zarządu i pracownikami firmy, dla której biuro jest projektowane. Na tym etapie istotne jest pozyskanie informacji o tym, jak przyszli użytkownicy wyobrażają sobie projektowane przestrzenie, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Takie spotkania są pomocne nie tylko dla projektanta, ale również dla samych pracowników, którzy lepiej uświadamiają sobie w jaki sposób pracują, jakie rozwiązania mogą być dla nich użyteczne i pozytywnie wpływać na komfort pracy, kreatywność oraz efektywność. Środowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, aby wspierało procesy i działania zachodzące w organizacji.

Przykładem wykorzystania „human centered design” jest współpraca Colliers z Grupą Pracuj przy projektowaniu nowej siedziby firmy. W pierwszych fazach projektu kadra menadżerska została zaangażowana w wypracowanie tego, jak ma wyglądać przestrzeń, co ma wspierać, czego ma w niej nie być i co do tej pory przeszkadzało w pracy. Następnie odbywały się spotkania i warsztaty z pracownikami, które pozwoliły architektowi na poznanie specyfiki pracy i uwzględnienie jej przy projektowaniu poszczególnych pomieszczeń.

Projektowe emocje

W podejściu „human centered design” bardzo ważne jest, aby architekt nie próbował narzucać swojej wizji, a wsłuchał się w głosy doradcze. Wymaga to dużej empatii, która pozwala zrozumieć potrzeby innych osób i postawić się na ich miejscu. Tego rodzaju projektowanie to również budowanie relacji z klientem, osobami z którymi się współpracuje, czy z osobami biorącymi udział w warsztatach. W grę wchodzą często emocje, które trzeba przefiltrować, wysłuchać wielu stron, uwzględnić różne uwagi, ewentualnie wytłumaczyć, dlaczego takie, a nie inne rozwiązania są dobre. Takie podejście do projektowania stanowi duże wyzwanie. Wymaga ono bowiem wiedzy oraz doświadczenia wykraczającego daleko poza obszar projektowania przestrzeni. Efekt tak prowadzonego projektu potrafi jednak wynagrodzić wszelkie trudności i poświęcony czas, bo klient otrzymuje biuro wspierające jego biznes i w pełni dopasowane do potrzeb pracujących w nim osób.

Przeczytaj też „Powrót do biura” »