fbpx

Pracownicy magazynów pilnie poszukiwani!

Rośnie znaczenie dostępności pracowników przy wyborze lokalizacji na inwestycje magazynowe

Od kilkunastu miesięcy mamy w Polsce do czynienia z rynkiem pracownika. Oznacza to, że osoby szukające zatrudnia mogą przebierać w ofertach i negocjować najlepsze warunki pracy. Dotyczy to także rynku powierzchni logistyczno-magazynowych, gdzie w efekcie rekordowych podaży i popytu odnotowywanych w ostatnich latach w niektórych najbardziej nasyconych regionach zaczyna brakować rąk do pracy.

Po pierwsze – lokalizacja

Na rynku powierzchni logistyczno – magazynowych wciąż najistotniejszym czynnikiem jest położenie obiektu. Coraz częściej jednak deweloperzy, rozważając różne lokalizacje dla inwestycji, muszą analizować, czy w danym mieście lub regionie znajdą pracowników. To właśnie dostępność kapitału ludzkiego, obok infrastruktury drogowej, stała się w ostatnich latach drugim najistotniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności miejsca.

W Polsce można wyróżnić pięć najbardziej popularnych rynków, które znajdują się w centrum zainteresowania deweloperów i najemców magazynów. Są to Dolny i Górny Śląsk, Polska Centralna, Warszawa i Wielkopolska.  Nie należy spodziewać się, że ich popularność spadnie, nawet jeśli poszukiwanie pracowników będzie wiązało się z większymi kosztami. Taka sytuacja będzie natomiast działać na korzyść nowych lokalizacji, które dopiero od kilku lat stają się widoczne na magazynowej mapie Polski i dzięki dostępności siły roboczej powoli stają się atrakcyjne. Do takich miejsc można zaliczyć między innymi dobrze skomunikowany region kujawsko – pomorski z Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem, Lublin, Rzeszów, Białystok, a także Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Dużym atutem tych dwóch ostatnich jest bliskość granicy z Niemcami, co powoduje, że miasta te znajdują się na celowniku operatorów obsługujących naszych zachodnich sąsiadów.

Po drugie – pracownicy

Szczególny problem z pracownikami mogą mieć w niedługim czasie firmy działające w dużych miastach, takich jak Poznań czy Wrocław. Na przykładzie stolicy Dolnego Śląska można zaobserwować kolejny trend – coraz większego znaczenia nabiera lokalizacja inwestycji magazynowej nie tylko w regionie, ale nawet w obrębie jednego miasta. Dla tych najemców, dla których nie jest kluczowe skomunikowanie z autostradą A4, ze względu na wydrenowany rynek pracy na południu, atrakcyjniejsza jest północ miasta.

Coraz częściej deweloperzy rozważają również inwestycje w dwóch różnych lokalizacjach i decyduje się na tę, w której jest większa dostępność pracowników. Nierzadko firmy posiłkują się też pracownikami ze wschodu Europy, których ze względu na atrakcyjne położenie Polski i dość dobre warunki pracy nie brakuje.

Monitorowanie rynku

Mimo że lokalizacja wciąż pozostaje najważniejszym kryterium lokalizacji obiektów magazynowych, minęły czasy, w których deweloperzy i najemcy nie musieli troszczyć się o kapitał ludzki. Dziś zatrudnienie trzeba szacować na etapie planowania inwestycji. Jest to szczególnie istotne w przypadku niektórych branż, np. e-commerce, którego udział w rynku stale rośnie. Problem zwiększa się, jeśli w parku znajduje się kilka magazynów, a profile działalności najemców są zbliżone. W takich sytuacjach warto wiedzieć, gdzie lokuje się konkurencja, która poszukuje podobnego profilu pracowników. Świadomi pojawiających się trudności ze znalezieniem rąk do pracy, weryfikując najlepszą dla klienta lokalizację pod wieloma względami, nie zapominamy o dostępności pracowników.