fbpx

Patrząc holistycznie

Biznes się zmienia, aby uwolnić potencjał, zasoby i możliwości, jakie drzemią w organizacji, potrzeba głębszego spojrzenia, często z zewnątrz.

Biznes się zmienia. Aby firmy lepiej funkcjonowały, szybciej się rozwijały i mogły zachować tempo tego rozwoju, muszą być innowacyjne i atrakcyjne, zarówno w oczach klientów oraz partnerów, jak i swoich pracowników. Żeby uwolnić potencjał, zasoby i możliwości, jakie drzemią w organizacji, potrzeba głębszego spojrzenia, często z zewnątrz. Pomoże w tym wszechstronna wiedza doradców, którzy spojrzą holistycznie na biznes i warunki niezbędne do jego  wzrostu.

Rynek rozwija się dziś bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowe technologie, w gospodarce i stylu pracy zachodzą szybkie zmiany, karierę rozpoczynają nowe pokolenia pracowników. Aby dotrzymać kroku zachodzącym na naszych oczach procesom, firmy stawiają na elastyczność i innowacyjność.  W radach nadzorczych coraz częściej obok dyrektorów generalnych i finansowych zasiadają osoby niezwiązane wcześniej z branżą, ponieważ takie zróżnicowanie daje szanse na uzyskanie spojrzenia z dystansu i wyznaczenie nowych kierunków rozwoju. Przedsiębiorstwo, które chce być konkurencyjne, powinno starać się, jak najszybciej rozpoznawać nowe trendy, aby się do nich przygotować albo znaleźć dobrych doradców, którzy w tym pomogą. Firma, dla której rozwój nie jest priorytetem prędzej czy później przegra wyścig z konkurencją. Trudno jej będzie zatrzymać lub pozyskać najlepszych pracowników, a jej oferta stanie się nie dość atrakcyjna dla klientów.

Wszechstronni doradcy

Zmiany nie omijają również naszej branży. W dobie powszechnej dostępności informacji kompetencje firm zajmujących się rynkiem nieruchomości muszą zostać znacznie rozszerzone. Wolne powierzchnie na wynajem czy stawki czynszów każdy może sprawdzić samodzielnie. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to za mało – klienci oczekują dziś od nas wszechstronnego, profesjonalnego doradztwa dotyczącego różnych aspektów funkcjonowania organizacji.

Przykładowo firmę działającą w sektorze logistycznym interesuje nie tylko dostępność powierzchni magazynowych na danym obszarze, lecz także perspektywa szybkiego znalezienia odpowiednich pracowników, istniejąca infrastruktura, nowe technologie, które mogą  zwiększyć jej konkurencyjność na rynku i usprawnić pracę. Dobry doradca jest partnerem w rozwiązywaniu wszystkich tych zagadnień, a ponadto śledzi nowe rozwiązania pojawiające się w branży, aby przygotować klienta na zachodzące na rynku zmiany. Działa przy tym w sposób niestandardowy, we współpracy ze specjalistami z wielu innych dziedzin.

Interdyscyplinarny charakter

Firmy szukające dla siebie biura oczekują w pierwszej kolejności pomocy w procesie negocjacji umowy najmu, ale także kogoś, kto wesprze organizację w procesie zarządzania zmianą i pomoże  zaaranżować nową przestrzeń. To ostatnie zagadnienie wykracza daleko poza kwestię atrakcyjności wizualnej pomieszczeń i wiąże się z przeprowadzeniem jakościowych i ilościowych badań na temat modelu funkcjonowania organizacji i stylu pracy zatrudnionych w niej osób.

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał pracowników oraz zapewnić sobie większą innowacyjność i konkurencyjność, firmy stopniowo odchodzą od działania w ramach tradycyjnej struktury złożonej z odrębnych komórek organizacyjnych. Do określonych projektów wyznaczane są osoby mające najlepsze kompetencje do wykonania danego zadania, bez względu na to, w jakim dziale pracują. To podejście ma bardzo duży wpływ na przestrzeń biurową, wymusza potrzebę jej większej elastyczności i zróżnicowania. W siedzibie takiej firmy potrzebne są np. miejsca, gdzie te interdyscyplinarne zespoły mogą spotykać się i pracować, nie przeszkadzając pozostałym. Z kolei dobrze zaprojektowana przestrzeń wspólna sprzyja nie tylko przyjemnemu spędzeniu czasu, lecz także zwiększeniu integracji zespołu i poprawieniu komunikacji wewnętrznej. Nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne biuro może realnie wspierać cele biznesowe firmy i poprawiać jej wizerunek w oczach partnerów, a także własnych pracowników.

Jednym z najdynamiczniej zmieniających się sektorów rynku jest handel. Centra handlowe, aby przyciągnąć klienta i wyróżnić się spośród konkurencji, muszą zmieniać swoje oblicze i oferować znacznie więcej niż zakupy, wobec czego stawiają na rozrywkę i rozbudowaną strefę restauracyjną. Aby bezbłędnie dopasować ofertę do klientów, muszą jednak najpierw poznać ich zwyczaje zakupowe. Kluczowa jest tzw. behawioralna analiza catchmentu. Dobry doradca dysponuje narzędziami, które pozwalają ją przeprowadzić. Takie informacje są bezcenne dla deweloperów, właścicieli, zarządców i najemców centrów handlowych, a także dla inwestorów zainteresowanych zakupem takich obiektów. Dla tej ostatniej grupy klientów kluczowa jest także wiedza działu zarządzania nieruchomościami czy projektami. Dopiero połączona ekspertyza kilku działów daje pełny obraz danego obiektu handlowego.

Po pierwsze słuchać

Rynek nieruchomości komercyjnych ma wiele warstw i jest zależny od ogromnej liczby czynników. Dlatego kompleksowe doradztwo jest dziś po prostu koniecznością. Oprócz fachowej wiedzy i umiejętności współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin niezmiernie ważne są umiejętności miękkie, przede wszystkim umiejętność słuchania. Jeśli nie poświęci się czasu na dokładnie poznanie klienta, jego potrzeb, oczekiwań, planów na przyszłość, to nie uda się wspomóc jego biznesu. Nie istnieje coś takiego jak jeden standardowy zestaw usług dla każdego klienta. Dobry doradca zawsze dopasowuje je do konkretnych, indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy jego pomoc jest skuteczna.

 Przyszłość rynku nieruchomości  »