fbpx

Nowoczesne biura są trendy.

Pracownicy doceniają komfortową i dobrze zaprojektowaną przestrzeń

Dziś biura wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Zmienia się także świadomość i oczekiwania pracowników odnośnie miejsca pracy. Coraz więcej osób bowiem zwraca uwagę, czy przestrzeń, w której pracują jest zaprojektowana w przyjazny sposób, czy jest dostosowana do różnorodnych potrzeb – jest w niej miejsce na relaks, pracę projektową czy pracę w ciszy oraz czy  dobrze się w niej czują.

Liczy się wybór

W ostatnim czasie pracownicy mają większy wpływ na decyzje swoich pracodawców, w tym także na to, w jakich warunkach pracują i jak wygląda ich biuro. Dlaczego ma to takie znaczenie? W pracy spędzamy znaczną część dnia, a przyjemniej jest przebywać w otoczeniu, które nam się podoba, i w którym czujemy się dobrze.

Co więcej nowocześnie zaprojektowane biuro, które pozwala na dobranie przestrzeni do aktualnie realizowanych zadań, czy nawet nastroju, wpływa także na kreatywność pracowników i ich efektywność. W elastycznie zaplanowanym biurze pracownik, który przy realizacji projektu potrzebuje inspiracji z zewnątrz lub konsultacji z innymi ekspertami z firmy, może usiąść w dowolnym miejscu, na przykład w przestrzeni wspólnej, gdzie spotka kolegów z innych działów i wspólnie z nimi omówi swój projekt. Możliwość wyboru miejsca oraz otwartej, nieograniczanej komunikacji pozwalają sprawniej wykonać zaplanowaną pracę. Przestrzeń może również wspierać kreatywność czy wspomagać dobrą komunikację, jeśli zaprojektowana jest w odpowiedni sposób do celów, którym ma służyć. Warto wspomnieć w tym miejscu, że dobrze jest regularnie sprawdzać czy biuro realizuje cele, dla których zostało zaprojektowane. Czy jego funkcjonalności, które zostały założone przy tworzeniu koncepcji, odpowiednio działają. Na bazie takich badań można elastycznie dostosowywać funkcjonalność biura i przestrzeń do potrzeb danej firmy i jej pracowników.

Dobry przykład 

Osoby, które mają przyjemność pracować w nowoczesnym biurze chętnie dzielą się swoimi pozytywnymi wrażeniami ze znajomymi, co sprzyja wzrostowi świadomości na temat miejsca pracy oraz pokazuje rosnący trend, że firmy coraz częściej myślą o potrzebach pracowników. A kto nie chciałby pracować w firmie, dla której jego potrzeby są ważne? Pracownicy cenią także fakt, że do reprezentacyjnego biura przyjemnie jest zaprosić partnerów biznesowych czy klientów. Biuro bowiem jest wizytówką firmy.

Dodatkowo, osoby z młodszego pokolenia coraz częściej zwracają uwagę na to, czy biuro jest ekologiczne, z jakich materiałów zostało zrobione, a także czy stosowane są ekologiczne środki chemiczne oraz czy prowadzona jest segregacja śmieci. Liczy się też otoczenie budynku, dostęp do terenów zielonych lub patio, gdzie można udać się podczas przerwy.

Biuro być może nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze pracy, ale z pewnością wywołuje określone wrażenia w kandydacie biorącym udział w procesie rekrutacyjnym. Często podświadomie wygląd i dbałość o biuro są łączone z dbałością pracodawcy o pracowników. Warto więc zadbać, by wizyta w naszym biurze pozostawiała pozytywne wrażenia, którymi być może ktoś podzieli się z przyjaciółmi, prezentując nasze biuro jako dobry przykład.

Więcej tekstów Agaty Błaszkiewicz