fbpx

Najczęstsze błędy żywieniowe w diecie pracowników biurowych.

Aktywność zawodowa skłania do pośpiechu, przez co często jedynym posiłkiem spożytym rano jest mocna kawa.

Mając na celu dążenie do sukcesu, zwiększenie swojego doświadczenia czy też efektywność naszej pracy rzadko zdajemy sobie sprawę, że aby dobrze wykonywać naszą pracę powinniśmy zadbać nie tylko o poszerzanie naszych kompetencji, ale także o nasz stan zdrowia i sposób żywienia. Okazuje się bowiem, że praca biurowa skłania nas do popełniania szeregu błędów dietetycznych, z których w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, a których poprawa z całą pewnością polepszy jakość naszego życia, pozytywnie wpłynie na nasze funkcjonowanie, również w sferze zawodowej.

Nieregularne posiłki

Niezapowiedziane, przedłużające się spotkania, stres, natłok obowiązków i ciągłe życie w biegu powodują, że nie przywiązujemy odpowiedniej wagi do regularności spożywanych przez nas posiłków. Pomijanie posiłków lub ich nieregularność prowadzi do podjadania wysokokalorycznych i wysokotłuszczowych przekąsek lub też zjadania zbyt dużych porcji pożywienia. Badania pokazują, że przedłużające się przerwy między posiłkami lub ich pomijanie prowadzi do kompensacji kalorycznej w dalszych częściach dnia, co zwiększa prawdopodobieństwo stopniowego i stałego gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej i zwiększenia masy ciała. Małe, a częste posiłki spożywane w stałych odstępach czasowych, średnio co 3-4 godziny, normalizują stężenie cukru we krwi. Dzięki temu nie czujemy wilczego głodu, utrzymujemy stabilne uczucie sytości, a tym samym zapewniamy sobie odpowiednią, dobową podaż energii.

Pomijanie I śniadania oraz późne kolacje

Aktywność zawodowa skłania do pośpiechu, dotrzymywania terminów, a niejednokrotnie nadgodzin. W konsekwencji często jedynym posiłkiem spożytym rano jest jedynie mocna kawa. Śniadanie, jeśli już występuje, jedzone jest pośpiesznie w pracy przy biurku, w towarzystwie komputera. Natomiast, kiedy już wracamy po całym dniu ciężkiej pracy, kolacja staje się sposobem na odreagowanie stresów oraz  napięć i często pojawia się w postaci ciężkostrawnych fast-food’ ów, deserów lub słonych przekąsek. Udowodniono, że u pracowników, którzy rozpoczynają dzień bez zjedzenia śniadania dochodzi do spadku glukozy we krwi, co niekorzystnie oddziałuje na ich samopoczucie, efektywność oraz koncentrację. Oprócz tego, coraz częściej popełniamy błąd jakim jest łączenie kilku posiłków w jeden, czyli słynna „obiadokolacja”. Prowadzi to do zjadania jednorazowo zbyt obfitego posiłku, co obciąża nasz przewód pokarmowy i prowadzi na wzrostu wagi. Wieczorem nasza aktywność znacząco spada, dlatego też powinniśmy dopasować do niej kolacyjną porcję. Najlepiej sprawdzą się świeże sałatki z dodatkiem pełnowartościowego białka (grillowane mięso lub ryba, jaja czy nasiona roślin strączkowych), sycące zapiekanki warzywne lub też zupy kremy z dodatkiem kromki pieczywa. Dzięki temu zakończymy dzień, lekko, sycąco, a co najważniejsze zdrowo.

Słodkie przekąski

Praca przy biurku skłania do podjadania. W trakcie intensywnego myślenia mimowolnie sięgamy po przekąski, które niekoniecznie można nazwać zdrowymi. Z resztą, dla większości z nas kawa spożywana w porze II śniadania często musi mieć towarzystwo w postaci ciasta, ciastka lub innego słodkiego odpowiednika. Aby uniknąć tego typu pokus najlepiej nie trzymać w biurku żadnych słodkich przekąsek. Zamień batonika na garść świeżych, sezonowych owoców, orzechów lub warzyw pokrojonych w słupki. Jeśli masz nawyk podjadania, zawsze będą to zdrowe, wartościowe i niskokaloryczne przekąski, które pomogą opanować głód do następnego, zaplanowanego posiłku.

Eliminacja powyżej opisanych błędów żywieniowych stanowi idealną inwestycję w efektywność naszej pracy, a także troskę o zdrowie i dobre samopoczucie. Warto więc przypatrzeć się sobie dokładniej, by dowiedzieć się, co jest naszym indywidualnym problemem. Dzięki temu łatwiej będzie wdrożyć plan naprawczy, co zdecydowanie poprawi skuteczność i przyjemność wykonywanej pracy , jak również stanie się pożytkiem nie tylko dla nas, ale i dla całego zespołu.