fbpx

Małe miasta, wielkie zakupy?

Parki handlowe, choć mało popularne w Polsce, stanowią często jedyną alternatywę dla mieszkańców mniejszych miast.

Parki handlowe to wciąż stosunkowo mało popularny format w Polsce, choć obiekty te stanowią często jedyną alternatywą dla mieszkańców mniejszych miast poszukujących możliwości dokonywania zakupów codziennych w nowoczesnym obiekcie handlowym, blisko miejsca zamieszkania.

Łączna powierzchnia parków handlowych w Polsce wynosi  1 mln mkw. ( blisko 90 obiektów), z czego około 250 tys. mkw. zlokalizowanych jest w małych miastach, liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. Parki handlowe są dla konsumentów małych miast ważnym miejscem robienia zakupów codziennych w nowoczesnym obiekcie handlowym, blisko miejsca zamieszkania. Wartość transakcji inwestycyjnych z udziałem parków handlowych w tych lokalizacjach, w latach 2010 – 2015, wyniosła 82 mln euro. Stanowiło to 30 proc. ogólnej liczby transakcji obiektami handlowymi w małych miastach – wynika z raportu „Małe miasta, wielkie zakupy?”, który powstał we współpracy Colliers International oraz globalnej firmy badawczej GfK.

Największe nasycenie parkami handlowymi występuje w województwach: śląskim, mazowieckim, lubuskim oraz kujawsko-pomorskim. Obiekty powstają zarówno w centrach miast, jak i na dużych osiedlach mieszkaniowych oraz przy głównych drogach wylotowych. W segmencie parków handlowych działa aktywnie kilkanaście firm deweloperskich. Parki handlowe budują, między innymi: Dekada Realty (Dekada), Eyemaxx Development (My Box), Immofinanz (Stop.Shop),Katharsis Development (HopStop), PA Nova, Rank Progress, Retail Concept (Karuzela), Saller czy Trei RE (Vendo Park).

— Inwestycje w parki handlowe mają znacznie więcej mocnych stron niż zagrożeń. Coraz większa ilość tego produktu będzie oferowana na sprzedaż. Szacujemy, że rok 2016 będzie rekordowy pod kątem wolumenu sprzedaży parków w Polsce od 2010 r. — mówi Andrzej Miazga starszy specjalista w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Colliers International.

W warunkach polskich parki handlowe pełnią często rolę centrów zakupów codziennych z podstawową ofertą handlową przy ograniczonej obecności sektora mody i gastronomii. — Tradycyjny zestaw najemców w tego typu obiekcie to sklep spożywczy, RTV AGD, z wyposażeniem wnętrz, sportowy, multimedia, drogeria oraz moda i obuwie w segmencie ekonomicznym — wyjaśnia Marta Machus–Burek, dyrektor działu Powierzchni Handlowych w Colliers International. Najczęściej spotykanymi markami w parkach handlowych w małych miastach są: Biedronka, Media Expert, Jysk, Pepco, Martes Sport, EMPIK, Rossmann, KIK, Takko, Deichmann i CCC.

— O atrakcyjności parku handlowego dla najemców decyduje pięć czynników. Są to: lokalizacja w sąsiedztwie intensywnego ruchu ulicznego z dobrą dostępnością i widocznością, mocny skład najemców, całkowite koszty najmu niższe niż w tradycyjnym centrum handlowym, doświadczony deweloper oraz silny operator spożywczy w parku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Ze względu na swoją specyfikę parki handlowe oferują znacznie niższy poziom czynszów i innych kosztów najmu niż tradycyjne centra handlowe. Stawki, przy umowach zawieranych na okres 5-7 lat, wahają się od 5 do 15 EUR za mkw. – w zależności od branży oraz wielkości lokalu.

Badania przeprowadzone przez GfK na potrzeby raportu wskazują, że choć parki handlowe w małych miastach posiadają mocną pozycję, jeśli chodzi o zakupy odzieży i obuwia, ich oferta konfrontowana jest często szeroką ofertą dużych centrów handlowych z zlokalizowanych w dużych miastach. Innymi słowy parki handlowe nie powodują, że klienci z małych przestają jeździć do odległych centrów handlowych, które przyciągają bogactwem oferty modowej oraz rozrywkowej. Pozycja operatora spożywczego w parku handlowym tak ważna z perspektywy inwestora, mówi Przemysław Dwojak z GfK, zależy w dużej mierze od lokalnej struktury konkurencji spożywczej oraz od tego, czy park handlowy został dobudowany do istniejącego sklepu (jest już właściwie od samego początku lokalizacją dojrzałą), czy jest całkowicie nową lokalizacją handlową wymagającą zbudowania bazy klientów także dla sklepu spożywczego.  Paleta aspektów funkcjonowania obiektu handlowego, na które zwracają uwagę konsumenci jest szeroka i obejmuje parametry związane z jego formatem (np. szerokość oferty, przystępne ceny), jak i efektami sposobu zarządzania (kompetentna obsługa, czystość), na co szczególnie zwracają uwagę mieszkańcy małych miast.