fbpx

Magazyny na własność

Na polskim rynku magazynowym rośnie zainteresowanie obiektami budowanymi w systemie BTO (build to own).

BTO (build to own) to obiekty budowane dla i na zamówienie konkretnego klienta. Jest to drugi obok systemu BTS (build to suit) model, w którym firma otrzymuje budynek szyty na miarę – w pełni dostosowany do jej oczekiwań i potrzeb. Dotychczas na rynku, jeśli chodzi o obiekty magazynowe dopasowane do wymagań klientów, królowała formuła BTS. Jednak w ostatnim czasie wśród firm zauważalne jest coraz większe zainteresowanie projektami, które po wybudowaniu przechodzą na ich własność.

Dlaczego BTO?

Przyczyn rosnącej popularności projektów BTO jest kilka. Firmy, które decydują się na tego typu inwestycje, zwykle potrzebują specyficznych obiektów, które odbiegają od standardowych powierzchni dostępnych na rynku. Najczęściej są to przedsiębiorstwa produkcyjne. Bardzo często są to też firmy, które chcą, bądź muszą ulokować swój obiekt w mniej popularnych lokalizacjach, w których formuła tradycyjnego najmu byłaby albo niemożliwa, albo obwarowana niekorzystnymi warunkami z punktu widzenia najemcy. Często na wybór miejsca dla takiego obiektu wpływa położenie zakładu produkcyjnego. Coraz częściej zdarza się lokowanie obiektów BTO w mniej popularnych lokalizacjach, ze względu na większą dostępność pracowników niż na głównych rynkach logistycznych w kraju.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który w ostatnim czasie wpływa na większe zainteresowanie inwestycjami BTO, jest korzystna sytuacja na rynku. Wiele firm dysponuje dużym kapitałem i chętniej decyduje się na zainwestowanie go we własne obiekty, zamiast wiązać się długoterminowymi umowami z deweloperami. Formuła BTO pozwala również firmie zabezpieczyć możliwość ekspansji.

Szyte na miarę

W przetargach na dostarczenie obiektów BTO startują zarówno deweloperzy, jak i generalni wykonawcy. Rolę tych obu podmiotów nieco się od siebie różnią. Rola dewelopera w porównaniu do generalnego wykonawcy jest znacznie większa. Deweloper, decydując się na realizację takiego projektu, bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za budowę i przekazanie takiego obiektu – jest w stanie zaprojektować budynek, uzyskać wszystkie pozwolenia, a także skoordynować pracę generalnego wykonawcy. Wówczas firma, która zamawia budynek ma jeden podmiot, który jest odpowiedzialny za realizację projektu. Bardzo często deweloperzy, ze względu na swoje doświadczenie, są też w stanie podpowiedzieć różne rozwiązania, pozwalające na optymalizację powierzchni. Deweloperzy chętnie podejmują się realizacji takich projektów i dodatkowo bardzo często ze względu na dużą skalę działalności, deweloper jest w stanie wynegocjować korzystniejsze ceny zakupu prefabrykatów niezbędnych do realizacji inwestycji. Lecz muszą być spełnione pewne warunki jak np. minimalna wielkość obiektu, którą deweloper byłby w stanie dostarczyć w systemie BTO – obecnie jest to ok. 5-6 tys. mkw.. Jeszcze 2-3 lata temu było to minimum 10 tys. mkw. Bardzo często firmy zgłaszają się do firm doradczych z branży nieruchomości komercyjnych takich z prośbą o znalezienie odpowiedniej działki. Zdarzają się też przypadki, kiedy firmy już mają grunt i na nim chcą zbudować budynek. Czas trwania inwestycji BTO zależy zarówno od specyfiki samego obiektu, jak i tego w jakim stanie jest sam grunt – czy są już odpowiednie przyłącza i pozwolenia.

Patrząc na obecną sytuację na rynku, jest to trend, który w najbliższym czasie będzie przybierał na znaczeniu. Już dziś firmy, które zastanawiają się nad dedykowanym budynkiem biorą pod uwagę model BTO.

Więcej tekstów o stanie rynku nieruchomości magazynowych»