fbpx

Magazyny będą drożeć

Rosnący popyt na obiekty magazynowe może się przełożyć na wzrost stawek czynszów.

Od kilku kwartałów w Polsce systematycznie rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe. W samym 2017 r. na rodzimym rynku przybyło ponad 2,3 mln mkw. magazynów, a wolumen transakcji najmu sięgnął 4 mln mkw. Największy popyt odnotowano w regionie łódzkim, gdzie firmy wynajęły ponad 1 mln mkw. Także najbliższe miesiące zapowiadają się równie udanie. Jak w takiej sytuacji będą kształtować się czynsze? Można spodziewać się, że będą rosnąć, a wszystko za sprawą kilku czynników.

  1. Rosnący popyt

Popyt na rynku magazynowym generowany jest zarówno przez firmy, które są już obecne na polskim rynku, ale wraz ze swoim rozwojem potrzebują większej powierzchni, jak i przez nowe przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają działalność. Największe zapotrzebowanie na magazynu generują m.in. operatorzy logistyczni, producenci, branża FMCG oraz e-commerce. Zwiększone zainteresowanie powierzchniami magazynowymi w Polsce sprawia, że poziom pustostanów spada z roku na rok i wynosi obecnie zaledwie 5 proc. Popyt jest na tyle duży, że deweloperzy nie są w stanie go zaspokoić, pomimo realizowania budów w rekordowym tempie i oddawania do użytku największej liczby obiektów w historii. W takiej sytuacji właściciele budynków mogą sobie pozwolić na mniejszą elastyczność w negocjowaniu stawek czynszów i oferowaniu dodatkowych zachęt dla najemców.

  1. Wyższe koszty budowy

Kolejnym istotnym czynnikiem, który w najbliższych kwartałach może wpłynąć na wzrost stawek najmu obiektów magazynowych są rosnące koszty budowy i materiałów budowlanych. Tylko w ostatnich miesiącach stawki za usługi budowlane, w zależności od sektora, wzrosły o 20 do nawet 30 procent. Sytuacja ta jest spowodowana nie tylko brakiem pracowników, ale także mniejszą dostępnością materiałów budowlanych w hurtowniach i u producentów. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na produkty ze względu na rekordowe liczby prowadzonych inwestycji nie tylko na rynku magazynowym, ale także w innych sektorach.

  1. Ograniczona podaż gruntów

Ostatnim elementem, który również może odegrać istotną rolę w kształtowaniu się wysokości czynszów jest malejąca dostępność gruntów, a co za tym idzie wzrost ich cen. Dotyczy to szczególnie działek w sprawdzonych lokalizacjach logistycznych, w których chętnie lokują się deweloperzy, choć również na tzw. rynkach wschodzących.

Więcej tekstów z kategorii Magazyny»