fbpx

Lokalizacja = sukces

Położenie biurowca może zdecydować o sukcesie bądź klęsce biznesu.

Myśląc o lokalizacji biurowej, próżno szukać światowych trendów. Możemy mówić raczej o ramach, a nawet kategoriach, w których należy się poruszać. Na całym świecie, także w Polsce wiele mówi się o tym, jak ważna jest dobra lokalizacja, ale co to dokładnie oznacza?

Dobra lokalizacja musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi być akceptowalna przez pracowników, szczególnie w dużych miastach. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika i firmy walczą o specjalistów. Z drugiej strony stoi jednak interes samej firmy, która musi dobrać lokalizację umożliwiającą płynne i jak najbardziej efektywne prowadzenie działalności. Pogodzenie obu tych rzeczy jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu siedziby firmy, niestety nie jest to łatwe zadanie.

Idealne centrum?

Na pierwszy rzut oka idealna wydaje się lokalizacja centralna, jednak bardziej kluczowe od obecności w centrum miasta jest skomunikowanie miejsca pracy. Młodsi pracownicy, którzy częściej poruszają się komunikacją miejską, bardziej preferują szybki dostęp do metra, tramwaju czy pociągu niż do autobusu. Ważny jest też dostęp do głównych arterii komunikacyjnych, np. obwodnicy. Dobrym przykładem niecentralnej, ale dobrze skomunikowanej lokalizacji jest Dworzec Gdański w Warszawie. Jest tam metro, tramwaje i kolejka oraz łatwy dostęp do Wisłostrady, jednej z głównych arterii stolicy.

Na podstawie roszad lokalizacyjnych dokonywanych na rynku (przenoszenie siedzib firm w lepsze miejsca komunikacyjne) widać, że najemcy przykładają coraz większą wagę do oczekiwań pracowników. Łatwo jednak wpaść w pułapkę stereotypów na temat niektórych miejsc. Na rynku warszawskim przykładem takiej dzielnicy jest dawny Służewiec Przemysłowy na Mokotowie. Wbrew opinii o słabym skomunikowaniu Służewia, wielu najemców właśnie tam chce prowadzić swoje biura. Świadczą o tym choćby wysoki odsetek renegocjowanych umów – powyżej 70 proc. najemców przedłuża najem powierzchni biurowej. Dzielnica ta ma bowiem swoje plusy – niższe czynsze, jest blisko lotniska, ma świetne połączenie z obwodnicą i łatwy dostęp do szybkiej kolejki miejskiej.

Głos pracowników 

W poszukiwaniu optymalnej lokalizacji z uwzględnieniem potrzeb pracowników, pracodawcy coraz częściej, dają załodze możliwość wyboru odpowiedniego miejsca. Zdarza się, że pracodawcy na etapie tzw. średniej listy wybranych biurowców (zwykle 7-8), które spełniają kryteria odnośnie czynszu, otoczenia, dostępu do środków transport i parkowania, prezentują je pracownikom i proszą o wskazanie preferowanej lokalizacji. Ma to pozytywne efekty – pracownicy czują, że mają wpływ na swoje miejsce pracy, że ich głos jest ważny, a to buduje lojalność wobec firmy, co w dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, jest szczególnie ważne.

Najlepsze sąsiedztwo?

W poszukiwaniu miejsca dla swojego biura duże znaczenie ma także sąsiedztwo. Wielu przedsiębiorców za idealną lokalizację uznaje miejsce obok… konkurencji. Jest to złota zasada, znana na całym świecie – mały biznes trzyma się otoczenia wielkiego biznesu. Innymi słowy, jeśli jesteś małą firmą, wybierz sobie sąsiedztwo swojej największej konkurencji, do której poziomu dążysz, możesz skorzystać na tym, czerpiąc choćby wzorce organizacyjne.

Więcej tekstów z kategorii Biura»