fbpx

Kluczowe wydarzenia na rynku powierzchni handlowych.

Colliers podsumował 3. kwartał na rynku powierzchni handlowych w Polsce.

W bieżącym kwartale, pomimo braku nowych centrów handlowych oddanych do użytku, obserwować mogliśmy kilkanaście interesujących wydarzeń, niektóre z nich będą miały swoją kontynuację w kolejnych kwartałach. W opinii ekspertów Colliers do najciekawszych należały:

  • Otwarcie Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, inwestycji o funkcjach mieszanych (w tym mieszkania, handel, usługi, biura, hotel, centrum konferencyjno-eventowe, kultura i sztuka), zrealizowanej na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek. Powierzchnia handlowo-usługowa inwestycji to ok. 20 tys. m² GLA, na której, zarówno w nowych jak i w zrewitalizowanych starych budynkach funkcjonują m. in. kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, fitness klub, centrum medyczne i sklepy specjalistyczne.
  • Rozpoczęcie postępowania sanacyjnego sieci supermarketów Piotr i Paweł dającego szansę na restrukturyzację firmy, w tym zabezpieczenie należności wszystkich interesariuszy. Wdrażany plan zakłada także prowadzenie rozmów dotyczących przejęcia aktywów spółki, negocjacji z bankami, a także poprawy współpracy z kluczowymi dostawcami oraz franczyzobiorcami.
  • Ekspansja najemców z sektora rozrywka-rekreacja, m. in. sieci kin (np. Helios w Galeria Wiślanka w Żorach), parków trampolin (np. Jump World w Tesco Widzew w Łodzi), klubów fitness (np. Just Gym w M1 w Poznaniu) oraz placów zabaw dla dzieci (np. Fikołki w Galerii Mazovia w Płocku). Co ciekawe, trend rozwoju konceptów rozrywkowo-rekreacyjnych obserwowany jest zarówno w największych aglomeracjach jak i w miastach średniej wielkości.
  • Wejście na polski rynek chińskich sieci handlowych, w tym Ximi Vogue (zabawki, dom i wnętrze) w Galerii Wileńskiej w Warszawie i  Xiaomi (elektronika) w Arkadii w Warszawie, Serenadzie w Krakowie i Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Z kolei marka Miniso (dom i wnętrze, akcesoria mody, kosmetyki, art. papiernicze) otworzyła swój trzeci (po Poznaniu i Łodzi) sklep w Galerii Katowickiej. Rosnąca aktywność chińskich sieci handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczy zarówno kanałów off-line jak i on-line, przy coraz bardziej znaczącym udziale giganta e-commerce AliExpress, którego platformę zakupową odwiedza miesięcznie ponad 5 mln Polaków.
  • EPP dołącza do portfolio swoich centrów handlowych poznański King Cross Marcelin. Centrum położone w zachodniej części miasta oferuje między innymi hipermarket Auchan, sklep RTV AGD Media Mark, sklepy Intersport, Jysk, EMPiK, Smyk, H&M, New Yorker, CCC a także marki z grupy LPP

Więcej tekstów analizujących polski rynek nieruchomości »