fbpx

Jarmarki świąteczne 2015: największy we Wrocławiu, najmniejszy w Warszawie

Colliers zbadał ofertę świątecznych jarmarków w wybranych polskich i europejskich miastach

– Firma doradcza Colliers International zbadała ofertę świątecznych jarmarków w wybranych polskich i europejskich miastach. W okresie przedświątecznym eksperci firmy odwiedzili świąteczne markety, porównując zakres oferowanych produktów, ilość stoisk oraz cenę ich najmu jak również najciekawsze atrakcje czekające na odwiedzających. Zebrane dane opublikowano w raporcie pt. „Jarmarki świąteczne”.

Jak podaje Colliers International największe jarmarki w Europie Środkowo-Wschodniej organizowane są w Berlinie, Pradze, Dreźnie, Budapeszcie i Rydze, w Polsce natomiast we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Na ich ofertę składają się tradycyjne produkty spożywcze, dania regionalne, wędliny, wypieki oraz słodycze, jak również ozdoby świąteczne czy różnego rodzaju rękodzieło. Ofertę wzbogacają imprezy kulturalne i rozrywkowe oraz inne sezonowe atrakcje takie, jak: ruchome szopki, teatry dla dzieci, lodowiska, karuzele, spotkania z Mikołajem i wiele innych atrakcji.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce odwiedzane są przez średnio 8,5 mln klientów rocznie, którzy dokonują zakupów o łącznej wartości ponad 400 mln złotych. Klientami jarmarków bożonarodzeniowych są przede wszystkim turyści oraz mieszkańcy korzystający z atrakcji towarzyszących jarmarkom. Warto tu wymienić „Zimowe Miasteczko” na płycie stadionu (Warszawa), „Bajkowy Lasek” dla dzieci (Wrocław), pokazy „Święta Światłem Malowane” (Gdańsk) czy jasełka i kolędowanie (Kraków). Jarmarki są także okazją do organizowania akcji charytatywnych, jak na przykład motocyklowa parada Mikołajów w Łodzi.

Jarmarki organizowane są zwykle w centralnej części miasta, choć wyjątek stanowi Warszawa, gdzie jarmark bożonarodzeniowy zlokalizowany jest po prawej stronie Wisły, przy Stadionie Narodowym. W większości dużych miast oprócz głównego jarmarku, organizowane są także dzielnicowe kiermasze, targi świąteczne i sezonowe bazary. Przykładem może być Warszawa z kiermaszem świątecznym na Starym Mieście (Barbakan), jarmarkiem na Pl. Wilsona czy targiem rybnym na pl. Powstańców Warszawy.

Jarmarki bożonarodzeniowe w największych polskich miastach trwają około jednego miesiąca. Rozpoczynają się w końcu listopada lub na początku grudnia, a kończą w pierwszych dniach stycznia. Najdłuższy w tym roku jest jarmark we Wrocławiu (38 dni), a najkrótszy w Łodzi (18 dni). 

Wśród odwiedzonych przez ekspertów Colliers International jarmarków do największych należy wrocławski, gdzie znajduje się ok. 150 stoisk oraz gdański (ok. 80 stoisk). Najmniejszy jarmark (ok. 35 stoisk) w tym roku zorganizowano w Warszawie.

Ceny wynajmu stoisk są bardzo zróżnicowane i kształtują się w granicach 150 – 350 PLN za dzień. Wysokość opłaty zależy od atrakcyjności jarmarku oraz jego renomy budowanej między innymi poprzez akcje reklamujące wydarzenie. Pod tym względem przoduje Wrocław i Gdańsk, które intensywnie promują swoje jarmarki zarówno w mediach tradycyjnych jak i elektronicznych. Obu jarmarkom towarzyszy rozbudowany program dodatkowych atrakcji i wydarzeń.

Coraz większą popularnością wśród polskich turystów cieszą się także europejskie jarmarki bożonarodzeniowe. Najchętniej wybierane są wyjazdy na jarmarki w Niemczech (m.in. ze względu na dogodny dojazd koleją do Berlina), ale także w Budapeszcie i Pradze. Wiele biur podróży organizuje w okresie przedświątecznym specjalne wycieczki dla osób pragnących skorzystać z takiej atrakcji turystycznej. Opis wybranych jarmarków europejskich (Berlin, Praga, Drezno, Budapeszt i Ryga) dostępny jest w raporcie Colliers International.

Pobierz raport „Jarmarki świąteczne 2015”