fbpx

Inteligentne algorytmy w natarciu

Wiele firm wykorzystuje już sztuczną inteligencję na co dzień

Sztuczna inteligencja to nie tylko roboty i awatary, to także inteligentne algorytmy, które zastępują i automatyzują rutynowe prace wykonywane przez ludzi.

Pierwsze kroki

Postępującą automatyzację widać już od dawna, niemal we wszystkich firmach, niezależnie od branży. Oczywiście proces ten nie przebiega w jednakowym tempie we wszystkich instytucjach. W niektórych przedsiębiorstwach są to dopiero początki, w innych stosowanie inteligentnych rozwiązań jest już na porządku dziennym.Przykładowo, w firmach wykorzystujących system księgowy, który automatycznie przypisuje wszystkie numery księgowań, rola księgowego ogranicza się do sprawdzenia poprawności i przygotowania dokumentów, a więc zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Takie rozwiązanie ma ułatwić i przyśpieszyć pracę. Trochę bardziej zaawansowane systemy mogą automatycznie sczytywać wszystkie informacje z faktur. Nie są one jeszcze nieomylne, ale najprawdopodobniej w niedługim czasie wymagane będzie dołączanie do każdej faktury elektronicznej ustandaryzowanego pliku. Może to oznaczać, że automaty przejmą dużą część prac związanych z wprowadzaniem danych.

Innym przykładem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do wyszukiwania informacji na potrzeby kancelarii prawniczych. System ROSS jest „pracownikiem” wielu kancelarii prawniczych, na razie w USA. Algorytm przeszukuje całą prawniczą bazę danych aby odpowiedzieć na zadane przez prawnika pytania.

Jak pokazuje kilka powyższych przykładów algorytmy wykorzystywane są w wielu sytuacjach. Nie wszyscy są jednak świadomi, że jest to pierwszy etap rozwoju sztucznej inteligencji.

Wymagająca przyszłość

Automatyzacja zmienia naturę naszej pracy. Powtarzalne lub proste procesy zaczynają się coraz bardziej komputeryzować. Powstaje pytanie o przyszłość ludzkiej pracy. Pojawiające się obecnie teorie na temat sztucznej inteligencji są bardzo różne. Jedne z nich mówią o tym, że inteligentne algorytmy i roboty przejmą dużą część prac wykonywanych przez ludzi i nie zostaną one szybko zastąpione nowymi zadaniami dla pracowników. Jeszcze inne zakładają, że pojawią się nowe zawody i miejsca pracy.

Sztuczna inteligencja, automatyzacja mają ogromny wpływ na funkcjonowanie firm na różnych polach. Człowiek nadal będzie częścią organizacji, przy czym jego rola znacznie się zmieni. W rezultacie charakter środowiska pracy, jakiego będą potrzebowali pracownicy i organizacje, będzie zmierzać w kierunku modelu „knowledge work”, wspierającego innowacje, relacje i kreatywność. Niezależnie od scenariusza, który się ziści, przyszłość niesie ze sobą spore wyzwania dla przedsiębiorstw oraz ich pracowników.

Więcej na temat zmian w środowisku pracy »