fbpx

Czy istnieje biuro idealne? Pokazujemy, że tak.

Dobre miejsce do pracy to nie tylko meble i ciekawy design. To atmosfera, pozytywna energia i coś jeszcze - trudnego do zdefiniowania, co sprawia, że czujemy się w nim dobrze.

Wierzę, że idealne miejsce do pracy istnieje. Trudno oczywiście ustalić jedną definicję ideału, gdyż dla każdego oznacza on co innego. Dla jednych miejscem idealnym do pracy będzie zamknięty pokój, zapewniający izolację i ciszę. Dla innych natomiast będzie to przestrzeń pozwalająca na interakcję i spędzenie czasu z innymi ludźmi.

Czas na zmiany

Kiedyś wszystkie biura były takie same. Najpierw modny był układ gabinetowy i podział przestrzeni biurowej na mniejsze i większe pokoje. W takim kierunku szły niemal wszystkie firmy, które przystępowały do aranżacji biura. Później nastąpiła era open space’ów, które początkowo budziły opór – głównie pracowników przyzwyczajonych do poprzedniego modelu – a następnie na dobre rozgościły się w przestrzeniach biurowych.

Obecnie jesteśmy świadkami bardzo istotnych zmian w podejściu do biur i ich urządzania. Zmiany te są wywołane przez kilka czynników. Jednym z najważniejszych są przemiany demograficzne, o których mówi się już od kilku lat, ale dopiero teraz świadomie zaczynamy obserwować sytuację, kiedy ludzie z różnych pokoleń pracują w jednej firmie, w jednym biurze. Trzeba umieć pogodzić ich potrzeby, przyzwyczajenia i upodobania. A to nie lada wyczyn.

Drugim czynnikiem, również w istotny sposób wpływającym na to, jak mają dziś wyglądać biura jest zwiększenie liczby bodźców wywoływanych przez wszelkie urządzenie elektroniczne, aplikacje itp. Ich nagromadzenie powoduje rozproszenie uwagi i obniżenie efektywności pracy.

Trzecim, równie ważnym czynnikiem są nieuniknione zmiany, jakie przechodzi obecnie większość organizacji. Mogą one dotyczyć struktury firmy lub modelu przywództwa i są wymuszone przez ewoluujące otoczenie biznesowe. Nowy styl zarządzania firmami wymaga zmian w przestrzeniach biurowych. Właśnie poprzez miejsce, poprzez zmianę przestrzeni, w której spędzamy większą część dnia, można rozpocząć tworzenie nowej kultury organizacji i bardzo dużo osiągnąć w tym zakresie.

Jak to się robi?

Nie ma złotego środka na stworzenie miejsca, w którym będzie się dobrze pracowało. Nie wystarczy ślepo podążać za tym, co modne. Każda organizacja jest inna, tak jak inni są pracujący w niej ludzie. Do tego dochodzi jeszcze inny aspekt. W czasach, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, biuro stało się ważną kartą przetargową w walce o talenty. Pracodawca musi więc uwzględnić także potrzeby młodego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Dopiero o biurze spełniającym oczekiwania pracowników i ich styl pracy bez wątpienia będzie można powiedzieć, że jest idealne.

Stworzenie dobrego miejsca do pracy wymaga czasu, energii i otwartości na zmiany. Nie wystarczy już tylko znaleźć budynek w dobrej lokalizacji. Choć poszukiwanie tej właściwiej też nie jest dziś łatwe.

W ostatnich latach obserwujemy coraz silniejszy trend tworzenia biur szytych na miarę, pozwalających na elastyczność, łączących w sobie różne rodzaje powierzchni (do pracy w ciszy, do pracy grupowej, do relaksu). Świadomi najnowszych trendów, nasi doradcy często prezentują je klientom, oferując nie tylko wsparcie w zakresie najmu, ale także aranżacji przestrzeni biurowej.

Jednak zanim wyszliśmy do klienta z ofertą workplace innovation, zmiany zaczęliśmy od siebie, zmieniając nasze warszawskie biuro. Od zawsze moim marzeniem było stworzenie dobrego miejsca do pracy i myślę, że się to udało. Chciałam pokazać naszym pracownikom, czym jest biuro szyte na miarę, aby na podstawie własnych pozytywnych doświadczeń mogli doradzać naszym klientom.

Tworzenia takiego biura to złożony proces. Po pierwsze wymaga dokładnej analizy funkcjonowania firmy, przyjrzenia się pracownikom (z jakiego pokolenia pochodzą, jaki styl pracy preferują) i przewidzenia, jakie będą mieli oczekiwania za kilka lat. W Colliers podejmując się takiej analizy, zaczynamy od kadry zarządzającej – pytamy, jakie są ich potrzeby, a następnie te same pytania zadajemy pracownikom – jak pracują i jakie przestrzenie w związku z tym są im potrzebne.

Na proces powstawania elastycznego biura, poza zmianami technicznymi, składa się także modyfikacja w sposobie organizacji pracy, np. wprowadzenie elastycznych godzin, pracy zdalnej, a przede wszystkim zmiana mentalności w zarządach firm. Niestety jeszcze wielu liderów organizacji nie postrzega biura jako mechanizmu, który może im pomóc w zwiększaniu efektywności pracy.

Duch i materia

Przestrzeń ma ogromny wpływ na samopoczucie pracowników, które przekłada się na sukcesy całej firmy. Jednak sama przestrzeń nie wystarczy. Nie wolno zapominać, że poza dobrym wyposażeniem biura, ciekawym i funkcjonalnym designem musi panować tu pozytywna atmosfera, energia, która przyciąga ludzi i łączy ich z firmą. Biuro, w którym wszystkie te elementy kooperują  stanowi idealne miejsce pracy. Firmy, które nie zdecydują się na taką zmianę muszą się liczyć z tym, że będzie im coraz trudniej zatrzymać najlepszych pracowników.

Więcej tekstów na temat workplace innovation »