fbpx

Handlowy krajobraz centrum Warszawy.

Colliers zbadał ofertę handlową przy głównych ulicach stolicy

Szansą na rozwój ulic handlowych w centralnych dzielnicach Warszawy jest ich profilowanie. By osiągnąć ten cel konieczna jest współpraca pomiędzy właścicielami nieruchomości handlowych – wynika z raportu „Handlowy krajobraz centrum Warszawy | Główne ulice handlowe miasta” przygotowanego przez Colliers International.

Warszawa jest największym i najbardziej konkurencyjnym rynkiem handlowym w Polsce, na który składają się zarówno centra handlowe, hiper/supermarkety, bazary, hale kupieckie, podmiejskie parki handlowe i centra wyprzedażowe, jak również domy towarowe oraz sklepy w parterach budynków mieszkalnych i biurowych.

Oczekiwany przez władze miasta, inwestorów, deweloperów, najemców i mieszkańców renesans ulic handlowych stał się dla firmy Colliers International pretekstem do przeprowadzenia szczegółowych badań i analiz tego segmentu rynku. Raport „Handlowy krajobraz centrum Warszawy | Główne ulice handlowe miasta” przygotowany został we współpracy z firmą GfK Polonia, która wsparła Colliers International „know how” w zakresie badań zwyczajów konsumenckich i struktury wydatków warszawiaków.

Na potrzeby raportu wyodrębniono 27 ciągów handlowych, przy których znajduje się łącznie ok. 2 860 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. W dzielnicy Śródmieście zlokalizowana jest zdecydowana większość z wybranych ciągów handlowych (20) oraz ulokowanych przy nich lokali (1 880).

Oferta przy analizowanych ciągach handlowych jest bardzo zróżnicowana. Największą grupę najemców (23 proc.) stanowią kawiarnie, restauracje i bary. Usługi to aż 16 proc. oferty (licząc wg liczby lokali). Silną reprezentację ma także sektor art. spożywczych (10 proc.) oraz mody (9 proc.) i finansów (8 proc.). Niestety z ulic handlowych w centrum miasta prawie zupełnie zniknęły sklepy ze sprzętem sportowym i art. dla dzieci.

–  W myśleniu o potencjale ulic handlowych należy rozróżnić perspektywę dużego sieciowego biznesu oraz perspektywę lokalnych przedsiębiorców – mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International. – Lokale dostępne przy głównych ulicach handlowych w Warszawie, w większości przypadków, nie spełniają kryteriów lokalizacyjnych największych sieci handlowych prowadzących działalność w Polsce lub planujących wejście na nasz rynek. Są one atrakcyjne głównie dla lokalnych przedsiębiorców – zauważają autorzy raportu.

Centra handlowe, które powstały na przestrzeni ostatnich 20-tu lat, na stałe wpisały się w handlową mapę stolicy, a sposób korzystania z ich oferty trwale zmienił zwyczaje zakupowe warszawiaków. Dodatkowo nowym wyzwaniem jakie stoi zarówno przed centrami handlowymi, jak i handlem przy głównych ulicach, jest wzrost popularności e-commerce. Wzrost konkurencji nie oznacza jednak, że handel, usługi i gastronomia całkowicie znikną z ulic stolicy – zmieni się jednak ich struktura i funkcja.

Główne czynniki determinujące rozwój handlu na głównych ulicach Warszawy:

  • Gastronomia jest i pozostanie katalizatorem rozwoju ulic handlowych w centrum Warszawy.
  • Przyspieszenie rozwoju niewielkich sieciowych sklepów spożywczych (włączając franczyzy), aktywnie poszukujących lokali handlowych pod tego rodzaju działalność.
  • Sektor zdrowie i uroda kontynuować będzie rozpoczętą kilka lat temu ekspansję – zarówno w postaci sieciowych drogerii, perfumerii jak i niesieciowych aptek oraz sklepów z kosmetykami.
  • W najbliższych latach nie należy spodziewać się dynamicznego rozwoju sektorów moda i obuwie przy ulicach handlowych Warszawy.
  • Branże takie, jak sport, elektronika i multimedia mają szanse na rozwój przy ulicach handlowych.
  • Sklepy z art. dla dzieci, biżuterią i akcesoriami czy wyposażeniem wnętrz rozwijać się będą przy ulicach Warszawy w ograniczonym zakresie.

Autorzy raportu podkreślają, że rozwój ulic handlowych w Warszawie to proces, który potrwa jeszcze wiele lat i pełen będzie eksperymentów oraz spektakularnych sukcesów i porażek. Nie istnieje jeden uniwersalny pomysł na ulice handlowe. Ich siłą może jednak stać się różnorodność i unikalność oraz indywidualne podejście do klienta – stare sprawdzone zasady kupieckie, szczególnie w kontekście istniejącej powtarzalności oferty centrów handlowych i anonimowości e-commerce.

Pobierz raport „Handlowy krajobraz centrum Warszawy | Główne ulice handlowe miasta”