fbpx

Handel w małym mieście? Podpowiadamy, gdzie warto być

Raport „Małe miasta na handlowej mapie Polski” drogowskazem dla najemców

Handel w małym mieście? Jak najbardziej. Pytanie tylko, które miasta mają największy potencjał? Drogowskazem dla najemców może być raport „Małe miasta na handlowej mapie Polski” opracowany przez GfK Polonia i Colliers International.

Raport analizuje potencjał 56 miast – przede wszystkim należy traktować go jako selektywne wskazanie ciekawych rynków liczących 30-50 tys. mieszkańców, na które warto zwrócić uwagę w działaniach ekspansyjnych.

Oczywiście działania takie, a zwłaszcza ocena konkretnych lokalizacji handlowych, powinny być prowadzone przez najemcę nieco dokładniej niż wyniki naszej analizy. Niemniej jednak raport posiada kilka atutów, na które warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze – unikatowe podejście analityczne

W raporcie łączymy różne aspekty rynku nieruchomości z wymiarami społeczno-ekonomicznymi. Ranking najbardziej atrakcyjnych małych miast oparty jest o analizę obu parametrów, co oznacza, iż miasto musiało być atrakcyjne w obu wymiarach, aby znaleźć się w finałowej piętnastce.

atrakcyjnosc_miast

Po drugie – analiza obiektów handlowych

Niewątpliwą wartością opracowania jest analiza podaży i jakości obiektów handlowych oferujących powyżej 2 tys. mkw. brutto w analizowanych miastach. Obiekty o powierzchni poniżej 5 tys. mkw. (klasyfikacja PRCH) wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu, a dodatkowo budowane są w niestandardowych formatach, co utrudnia ich znalezienie i klasyfikację.

Po trzecie – brak przypadkowości w ocenie miast

Interesująca jest zbiorcza atrakcyjność społeczno-ekonomiczna oparta aż o siedem parametrów. Zapewnia to brak przypadkowości w ocenie miast. A z taką czasem spotykamy się, gdy są one analizowane pod kątem jednego parametru, jak np. siła nabywcza konsumentów. Nawet, jeśli jest to tak ważna informacja, brak analizy szerszego jej kontekstu (np. bezrobocie lub dynamika populacji, lokalizacja miasta) powoduje wyciąganie mylnych wniosków o potencjale miasta.

Po czwarte – siła wiedzy i statystyka

Warto podkreślić, że analiza poprzedzająca przygotowanie finalnego rankingu jest połączeniem wiedzy eksperckiej z wiedzą statystyczną – idealna mieszanka w określaniu potencjału rynku. Takie podejście zapewniło nam nie tylko optymalny dobór zmiennych, ale też pozwoliło na selektywne podejście do wyboru miast. Z analiz wyłączone zostały miasta leżące w orbitach aglomeracji, a dodane miejscowości o charakterze turystycznym. To naturalnie subiektywny i przemyślany wybór w celu odkrycia najciekawszych potencjałów.

Podsumowując: na wszelkie dane dotyczące potencjału inwestycji handlowej, w której najemca rozważa możliwość otwarcia nowego lokalu handlowego lub usługowego, należy patrzeć w szerszym kontekście. Nam ten szerszy kontekst udało się uzyskać. Naturalnie wszystkich możliwości nie wykorzystaliśmy, ale naszym celem jest zwrócenie uwagi na najciekawsze miasta, a nie kompleksowy opis każdego z rynków lokalnych.

 

Raport „Małe miasta na handlowej mapie Polski” powstał przy współpracy GfK Polonia i Colliers International. Dostępny jest na stronie http://male-miasta.colliers.pl/