fbpx

Handel na talerzu inwestorów!

Najbardziej poszukiwany produkt inwestycyjny na rynku handlowym w Polsce

Sektor handlowy w Polsce stanowi największą część rynku inwestycyjnego w nieruchomości komercyjne. W 2015 roku było to aż 54 proc. W poprzednim roku przeprowadzono transakcje o łącznej wartości ponad 2,26 mld euro. Ilość przeprowadzonych transakcji w sektorze obiektów handlowych w pierwszym półroczu 2016 roku wskazuje na możliwość osiągnięcia podobnego wyniku do tego z 2015 roku, w którym aż 70 proc. transakcji dokonanych zostało w trzecim i czwartym kwartale.

Inwestorzy nieustająco poszukują atrakcyjnych nieruchomości o ustabilizowanej i mocnej pozycji rynkowej na obszarach o dużym potencjalnie demograficznym. Centra handlowe które zmieniły właścicieli w 2015 roku, jak np.; Stary Browar, Riviera czy Bonarka, posiadające odpowiednią skalę i masę krytyczną są atrakcyjnymi i pożądanymi produktami na rynku inwestycji handlowych w Polsce. Poszukiwane są również centra handlowe, które przy dodatkowej inwestycji w rozbudowę, modernizację czy repozycjonowanie mogą dołączyć do grupy nieruchomości o niskim profilu ryzyka tak, jak to miało miejsce w przypadku Wola Park w Warszawie. Pożądanym produktem są też centra handlowe z nowoczesnymi rozwiązaniami zarówno technicznymi, jak i komercyjnymi, które stosunkowo łatwo będzie można dostosować do szybko zmieniających się potrzeb klientów. Przykładem są choćby warszawska Arkadia czy Galeria Mokotów, które nieustannie zmieniają się by utrzymać dominującą pozycję na rynku.

Obecnych właścicieli nieruchomości zachęca korzystna sytuacja rynkowa i atrakcyjne stopy zwrotu, które zbliżyły się do poziomu 5-5,5 proc. za najlepsze nieruchomości handlowe w największych miastach. Na dalszą kompresję stóp kapitalizacji prawdopodobnie jeszcze poczekamy, przynajmniej do czasu kiedy średnie obroty za 1 mkw. zbliżą się do obserwowanych na rynku niemieckim czy francuskim.

prime-yields

Stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości

Ponieważ podaż nieruchomości typu prime jest ograniczona, niektórzy inwestorzy instytucjonalni poszukują możliwości zakupów portfelowych, które niejednokrotnie charakteryzują się zróżnicowanym profilem ryzyka.

Chociaż rynek nieruchomości handlowych w Polsce jest już dojrzały i mocno konkurencyjny, to segment parków handlowych znajduje się wciąż w początkowym stadium rozwoju. Kilkunastu deweloperów w ciągu ostatnich pięciu lat rozpoczęło budowę sieci obiektów tego typu. Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie tą klasą nieruchomości wśród wyspecjalizowanych inwestorów, którzy poszukują zakupów dużej skali. Portfele parków handlowych stworzone przez takich deweloperów jak: Immofinanz, Dekada Realty czy Real2B Development są i będą atrakcyjnym produktem na rynku inwestycyjnym.

Więcej na temat centrów handlowych »