fbpx

Galeria sztuki w wydaniu online

Colliers Office Gallery

Wybuch pandemii koronawirusa zatrzymał czas. Stanęły teatry, muzea, galerie sztuki. Pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze sztuką zaczęliśmy poszukiwać alternatywnych metod dostępu do twórców i ich dzieł. Wielu artystów przeniosło swoją działalność, przynajmniej częściowo, do internetu. Popularne stały się koncerty i przedstawienia teatralne publikowane w sieci, muzea pokazały online część swoich zbiorów. Podobną strategię przyjęły niektóre galerie sztuki, umożliwiając chętnym dostęp do dzieł poprzez sieć.

Na stworzenie wirtualnej galerii sztuki zdecydowała się także nasza firma. Colliers już od kilku lat wspiera promocję młodych artystów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentując ich dzieła w swoim biurze. Wybuch pandemii koronawirusa oraz przeniesienie pracy w tryb zdalny spowodowały, że postanowiliśmy stworzyć internetową wersję galerii Colliers Office Gallery i udostępnić ją szerszej publiczności.

Idei stworzenia Colliers Office Gallery przyświecały dwa cele: promocja twórców związanych z ASP w Warszawie, którzy kończą swoją akademicką przygodę i wchodzą w dorosłe życie artysty oraz wzbogacenie wizualnie strefy konferencyjnej w warszawskiej siedzibie firmy. Oba cele doskonale się uzupełniają. Colliers International, udostępniając przestrzeń swojego biura debiutującym twórcom, umożliwia im dotarcie do szerszego grona potencjalnych odbiorców. W ten sposób firma chce także zbudować pomost pomiędzy sztuką a biznesem. Wystawy, organizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, zmieniają się cyklicznie i prezentują artystów tworzących w różnych dziedzinach – malarstwie, grafice i fotografii i designie. Tak jak w każdej galerii, również w Colliers Office Gallery możliwy jest zakup prezentowanych dzieł.

Pierwsza wystawa w galerii Colliers odbyła się w maju 2015 roku. Od tamtej pory swoje prace w warszawskim biurze firmy zaprezentowało 49 artystów podczas 17 wystaw. Wystawiono łącznie ok. 240 prac.

Kolejną artystką, której dzieła zawisną w galerii Colliers będzie Aleksandra Wiechowska z wystawą pt. „Atlantyda. Pamięć Raju Utraconego”. To zbiór grafik wykonanych techniką sitodruku, czyli druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Niestety wybuch pandemii koronawirusa przerwał przygotowania do wystawy. To stało się bodźcem do przeniesienia wystawy do internetu i stworzenia wersji online Colliers Office Gallery. Dzięki temu dzieła studentów i młodych absolwentów ASP, prócz pracowników firmy Colliers oraz jej klientów i partnerów biznesowych, podziwiać będzie mogła szeroka publiczność.

Galeria dostępna jest pod adresem: Colliers.pl/officegallery. Na stronie znajduje się także archiwum, w którym znaleźć można katalogi opisujące wszystkie dotychczasowe wystawy, które odbyły się w ramach Colliers Office Gallery oraz biogramy ich autorów.

Obecnie w ciężkim dla wszystkich czasie pandemii i ograniczeń mobilności życie wielu z nas, również artystów, przenosi się do sieci. Powołanie do życia Colliers Office Gallery w wersji online daje szansę prezentacji sztuki szerokiemu kręgowi odbiorców bez wychodzenia z domu.

Sztuka już dawno wyszła poza mury muzeów i galerii sztuki. Stała się elementem przestrzeni publicznej, a coraz częściej wchodzi także do świata biznesu, nie tylko w postaci prywatnych kolekcji dzieł sztuki. Cieszę się, że światy te się łączą, także w przestrzeni Colliers. Naszym działaniem nie tylko wspieramy młodych artystów, ale także dajemy naszym pracownikom i klientom możliwość refleksji, oderwania się od codziennych obowiązków. Wiemy, że wystawy odbywające się w naszej przestrzeni biurowej wywołują emocje i poruszają, a to najlepsza promocja prezentowanych dzieł.

Przeczytaj także „Inny wymiar sztuki” >>