fbpx

Do kawiarni zawsze po drodze

Jakie warunki musi spełnić idealny lokal na kawiarnię? Lista wymagań jest długa.

W Polsce wciąż trudno znaleźć ulice handlowe z prawdziwego zdarzenia. W przeciwieństwie do nich bardzo dobrze radzą sobie ulice, na których królują kawiarnie i restauracje. Zarówno w przypadku tych pierwszych, jak i drugich kluczowy dla ich sukcesu jest codzienny przepływ dużej liczby ludzi.

Lokalizacja na celowniku

Kawiarnie zlokalizowane przy miejskich arteriach rzadko są destynacjami same w sobie. Dlatego, aby lokal mógł dobrze funkcjonować, w jego bezpośrednim sąsiedztwie codziennie powinno przechodzić jak najwięcej osób. Jeśli klient musi zawrócić, przejść na drugą stronę ulicy lub skrzyżowania, to najprawdopodobniej zrezygnuje z wizyty w lokalu.

Równie istotna przy wyborze lokalizacji na kawiarnię jest łatwy dostęp do lokalu z ulicy. Idealnie jest, gdy kawiarnia znajduje się na parterze, nie ma schodów i innych barier utrudniających wejście. Jeśli lokal jest duży, doskonale sprawdzą się dwa wejścia, które zapewniają klientom wygodny dostęp do środka z różnych stron.

Z punktu widzenia sieci poszukujących miejsca na kawiarnie bardzo ważne są także duże witryny, które pozwalają przechodniom dostrzec to, co dzieje się w środku i tym samym zachęcają do skorzystania z oferty. Konieczna jest też odpowiednia ekspozycja logotypu, tak żeby  był on zauważalny z daleka.

Nie tylko na kawę

Preferowana powierzchnia lokalu przeznaczonego na kawiarnię to 60-250 mkw. Widoczny jest jednak trend do powstawania coraz większych punktów, co wynika ze zmiany przyzwyczajeń Polaków. Coraz więcej osób chętnie wybiera kawiarnię nie tylko na spotkanie towarzyskie czy aby się zrelaksować z książką, ale także w celach służbowych, traktując je jak biuro co-workingowe. W miejscach, gdzie przepływ ludzi jest największy w mieście z powodzeniem może funkcjonować obok siebie kilka konkurencyjnych kawiarni. W przypadku punktów tej samej sieci, lokale mogą mieścić się na jednej ulicy, ale nie bliżej niż w odległości 300 metrów od siebie.

Poza centrum

Jak już wspomniałam, kawiarnie pojawiają się tam, gdzie są klienci. Nie oznacza to jednak, że tylko centralne lokalizacje sprawdzą się w przypadku tej grupy najemców. Coraz więcej lokali tego typu otwiera się na osiedlach mieszkaniowych położonych daleko od centrum miasta. Znaczna grupa mieszkańców pracuje w centrum, gdzie ma dostęp do szerokiej oferty gastronomicznej i oczekuje, że ulubione kawiarnie pojawią się także w ich miejscu zamieszkania. Obecnie sieci chętniej niż kilka lat temu otwierają kawiarnie także w lokalizacjach podmiejskich. Jednak również tutaj musi być spełniony szereg wymagań – najlepsza lokalizacja w danej dzielnicy, często odwiedzana przez mieszkańców, w której znajdują się lokale handlowe i usługowe, gdzie wszyscy załatwiają codzienne sprawy. A zatem niezależnie od tego, czy kawiarnia ma powstać w mieście czy w jego okolicy, zawsze kluczowa będzie jej lokalizacja.

Więcej tekstów o rynku handlowym »