fbpx

Dieta idealna do biura.

Praca, wbrew pozorom, to idealne miejsce aby zadbać o swoją dietę.

Zbilansowane, zdrowe żywienie zalecane jest każdemu, tym bardziej osobom aktywnym zawodowo. Wielogodzinne przebywanie w biurze sprzyja kształtowaniu i zachowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, a także pozwala jeść zgodnie z zasadami diety. W ciągu dnia w pracy najczęściej sięgamy po wysokokaloryczne przekąski i kawę z powodu pośpiechu, braku czasu, braku zdrowego, sycącego posiłku czy złej organizacji. Błędy żywieniowe mogą negatywnie wpłynąć na pamięć, koncentrację oraz znacząco zmniejszyć efektywność wykonywanych zadań.

Zdrowy początek dnia

Jeśli chcemy z większą siłą i entuzjazmem wykonywać obowiązki w pracy pamiętamy o pierwszym, najważniejszym posiłku i każdy dzień rozpoczynajmy od śniadania. Najlepiej przygotujmy i spożyjmy je w domu. Zaleca się, aby pierwszy posiłek w ciągu dnia zjeść do godziny po przebudzeniu. Przyczyni się to do lepszej organizacji żywienia w ciągu całego dnia. Zapewni energię na początek pracy, co ułatwi nam przetrwanie do drugiego śniadania, które należy spożyć po 2-3 godzinach. W zbilansowanym śniadaniu powinno pojawić się przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka (mleko, ser twarogowy, jajko, chude wędliny lub ryba). Bazę zdrowego śniadania natomiast stanowią węglowodany złożone (razowe pieczywo, płatki owsiane lub kasze). Idealnym dodatkiem, który wzbogaci dietę w błonnik i witaminy są surowe warzywa. Wybór jest ogromny, warto sięgać po sezonowe produkty i dodawać je do kanapek czy spożywać w postaci sałatki. Jeśli dbamy o linię i liczymy kalorie, zrezygnujmy z masła lub margaryny na pieczywie, nie dodawajmy kalorycznych sosów do surówek. Zamieńmy je na zioła (świeże lub suszone).

Tym, którzy nie przepadają za kanapkami rekomenduje się sporządzenie pożywanej owsianki ze świeżymi owocami, orzechami, migdałami czy świeżymi lub suszonymi owocami. Taki węglowodanowy posiłek doda energii do działania na długie godziny. Przez resztę dnia starajmy się sięgać po średnio- lub wysokozmineralizowaną wodę.

Posiłki w trakcie pracy

Drugie śniadanie to posiłek idealnie przypadający na pierwszą przerwę w pracy. Z domu możemy zabrać wcześniej przygotowaną kanapkę, jogurt naturalny lub kefir i lub ulubiony koktajl owocowy. Posiłek ten należy spożyć po upływie 3- max. 4 godzin po pierwszym śniadaniu. To kolejna porcja energii i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Do pracy możemy wziąć także przekąski, które będą ratunkiem w przypadku napadu głodu lub niezaplanowanego spotkania. Warto wtedy sięgnąć po orzechy, migdały lub suszone owoce. Pamiętajmy jednak, aby nie przejadać się nimi, gdyż są wysokokaloryczne. Porcja to około 30 gram tych produktów.

Jednakże należy pamiętać, że przekąski te są znacznie lepszą opcją niż słodycze. Dostarczają cennych witamin, składników mineralnych oraz  wartościowego błonnika. W ciągu dnia warto zjeść także jeden ciepły posiłek. Jeśli nie jesteśmy w stanie przygotować go dzień wcześniej i zabrać do pracy, wybierzmy się do pobliskiej knajpki lub stołówki, lecz wybierajmy świeże, nieprzetworzone propozycje z menu. Przerwa obiadowa to również świetny moment na oderwanie się od komputera oraz okazja do ruchu. Wartościowym lunchem będzie zupa z dużą ilością warzyw lub drugie danie, w którym znajdą się węglowodany złożone (ziemniaki, brązowy ryż, kasza bądź pełnoziarnisty lub razowy makaron), mała porcja chudego, pieczonego mięsa (drobiu, wołowiny lub cielęciny) oraz surówka ze świeżych warzyw. Alternatywą dla mięsa jest potrawa powstała z nasion roślin strączkowych (soi, soczewicy, grochu) albo ryba (również w formie pieczonej).

Kolacja jest równie ważna

Warto podkreślić, że regularne spożywanie kolacji jest tak samo istotne jak zjedzenie w pierwszej części dnia. Sen to najdłuższa przerwa pomiędzy posiłkami, a dla organizmu stanowi realny okres „głodu”. W związku z tym, w trakcie tego posiłku, należy zadbać o odpowiednią porcję składników odżywczych. Pozwoli to na odpowiedni proces regeneracji po całym dniu ciężkiej pracy oraz zapewni spokojny sen. Nie przejadajmy się i unikajmy tłustych i ciężkostrawnych potraw. Przygotujmy sobie lekką kolację, która zniweluje uczucie głodu i pozwoli wytrwać do następnego posiłku, czyli śniadania.

Najczęstsze błędy w diecie pracowników biurowych »