fbpx

Centra handlowe czy rozrywkowe?.

Nowy kierunku rozwoju centrów handlowych to efekt zmian społeczno-ekonomicznych

Jeszcze kilka lat temu rozwój centrów handlowych opierał się głównie na dynamicznym wzroście dostępnej powierzchni handlowej. Dziś mamy do czynienia bardziej z jakościową ewolucją, której celem jest dostosowanie galerii handlowych do nowych oczekiwań klientów, którzy w centrach handlowych coraz częściej szukają pozytywnych doświadczeń, nie tylko podczas zakupów. Z tego względu na rynku upowszechnił się trend redukowania powierzchni handlowej na rzecz rozrywki i gastronomii. Jak zatem centra handlowe będą wyglądać za kilka lat, co będą oferować? Czy w przyszłości wciąż będziemy mieli do czynienia z galeriami handlowymi, a może już rozrywkowymi? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, przyjrzyjmy się kilku czynnikom, które mają największy wpływ na zmienne kierunku rozwoju centrów handlowych.

Online v. offline

Coraz silniejszym konkurentem centrów handlowych staje się sprzedaż internetowa. Zakupy online to m.in. wygoda kupowania, szeroki wybór produktów, czasem także niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych. Z drugiej strony kupowanie przez internet wiąże się z pewnym ryzykiem, bez wcześniejszego zweryfikowania jakości produktu.

Nie każdy jest gotowy na taką zmianę, dlatego część klientów wciąż będzie kupować wyłącznie offline. Inni z kolei będą dzielić zakupy pomiędzy online i offline, w zależności od kategorii produktu. Istotne jest w tym przypadku wyważenie ryzyka zakupów internetowych z zaletami sprzedaży online – im większa potrzeba osobistego kontaktu z produktem przed jego zakupem, tym większy udział sprzedaży offline. To szansa dla centrów handlowych, które w przeciwieństwie do sklepów online, są w stanie zapewnić klientom tzw. „shopping experience”. Poza oczywistą możliwością osobistego, sensualnego kontaktu z kupowanym produktem centra handlowe umożliwiają np. spotkania się z innymi ludźmi, spędzenia czasu w atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni lub po prostu powodu do wyjścia z domu.

Większe budżety

Szacuje się, że wydatki na rozrywkę będą rosły wraz ze wzrostem siły nabywczej Polaków. Jest to zresztą naturalna struktura budżetu – im wyższe dochody, tym większy udział wydatków na kategorie „wyższego rzędu”, związanych z przyjemnością czy samorealizacją, a coraz mniejszy na zaspokajanie

podstawowych potrzeb. Na korzyść rozrywki działa także obecna koncepcja zarządzania czasem „work-life balance”, której założeniem jest utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Rozrywkowy repertuar

Kolejnym interesującym zagadnieniem jest moda na wspólne spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Często galerie handlowe dysponują najbogatszą, albo często jedyną w mieście, atrakcyjną, nowoczesną ofertą rozrywkową dla dzieci i dorosłych – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Ponadto centra handlowe często proponują szeroki wachlarz darmowych imprez, dzięki czemu obiekt staje główną destynacją rozrywkową w mieście, zwłaszcza małym. Takie działania budują więź między klientem a galerią, kreują wizerunek obiektu jako miejsca, gdzie wciąż się coś dzieje, gdzie warto przychodzić.

Więcej w raporcie „Nadchodzi zmiana? Nowy wymiar rozrywki i rekreacji w centrach handlowych” >>