fbpx

BTS na rynku biurowym – wady i zalety

Budynki „szyte na miarę”, nie są zarezerwowane tylko dla największych najemców

Ideą projektów typu „build to suit” jest projektowanie i budowa obiektów komercyjnych (biurowych, magazynowych lub handlowych) według ściśle określonych potrzeb konkretnego najemcy. BTS-y w Polsce kojarzą się głównie z dużymi działkami i dużymi firmami, gdyż przeciętna powierzchnia projektów tego typu wynosi od 8 tys. do 12 tys. mkw. Trend ten powoli ulega zmianie, gdyż w miarę rozwoju rynku, deweloperzy otwierają się również na mniejszych najemców. Zależnie od skali budynku i jego lokalizacji, do realizacji inwestycji w systemie BTS wystarczy już 1,5-2 tys. mkw.

Komfort najemcy

Wybór opcji BTS może przynieść najemcy wiele korzyści, takich jak maksymalne dostosowanie budynku do przyszłych potrzeb firmy, zabezpieczenie opcji zakupu budynku oraz premia finansowa za uruchomienie inwestycji. Umowa projektu BTS może bowiem zakładać najem gotowej powierzchni lub jej zakup. Wybór pierwszej opcji jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, gdyż w trakcie trwania najmu umożliwia najemcy szybką reakcję na zmieniające się zapotrzebowanie na powierzchnię bez ponoszenia zbędnych kosztów. Co więcej, wraz ze zbliżającym się końcem okresu najmu najemca może rozważać przeprowadzkę, pozostawiając odpowiedzialność za budynek po stronie właściciela. Opcja BTS-a zakładająca zakup gotowego projektu powoduje utratę tej elastyczności oraz nakłada na najemcę wszelkie obowiązki właścicielskie.

Przy wyborze odpowiedniej struktury oprócz elastyczności warto rozważyć także aspekt finansowy. Posiadanie na własność budynku biurowego na potrzeby prowadzenia działalności jest bardziej opłacalne, gdy alternatywne zainwestowanie wypracowanej nadwyżki finansowej w działalność główną przedsiębiorstwa przyniesie niższy zwrot z kapitału.

Budynek z przyszłością

Średni czas realizacji inwestycji BTS zajmuje około 3 lata przy założeniu, że inwestor posiada nieruchomość o uregulowanym statusie prawnym. Sama budowa może potrwać od 16 do 24 miesięcy w zależności od wielkości budynku. Oczywiście należy liczyć się z wydłużeniem procesu realizacji inwestycji, jeśli dojdzie do nieprzewidzianych trudności lub zmiany projektu.

Bez względu na to, czy końcowym właścicielem obiektu „szytego na miarę” jest najemca, deweloper czy inwestor, już na etapie projektowania warto zadbać, aby budynek był produktem łatwo zbywalnym i przystosowanym do wynajęcia dla wielu najemców. Dzięki temu budynek będzie mógł przynosić zyski nawet po zakończeniu najmu przez firmę, dla której był budowany oraz ułatwi ewentualną sprzedaż.

Uzyskaj więcej informacji »