fbpx

Biurowa kuchnia ujarzmiona

Jak w kilku krokach zadbać o porządek w biurowej kuchni

Czy w biurze, w którym pracuje kilkaset osób można opanować kuchenny chaos, zwłaszcza w porze lunchu i po porannej kawie? Przykład biura Colliers pokazuje, że można. Wystarczy tylko kilka dobrych pomysłów, jasnych zasad oraz konsekwencja w ich wprowadzaniu.

Po pierwsze – narzędzia

Porządek w kuchni to zmora każdego office managera. Niezależnie od specyfiki firmy, branży, ilości pracowników, utrzymanie porządku w kuchni zawsze jest problemem. Sukces tkwi w kilku czynnikach.

Przede wszystkim pracownicy muszą otrzymać odpowiednie narzędzia i warunki, które umożliwią czy też ułatwią im utrzymanie czystości w biurowej kuchni. Mowa tu m.in. o zmywarkach, ale też stojakach na brudne naczynia, które są bardzo praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym zachowanie porządku, wciąż jeszcze rzadko stosowanym przez firmy. Stojak pozwala na gromadzenia brudnych naczyń w jednym miejscu, a nie przetrzymywanie ich przez większą część dnia w zlewie czy na każdym kawałku wolnego blatu na szafkach.

Równie istotne jest odpowiednie zorganizowanie kuchennej przestrzeni. Estetyczna i przyjazna kuchnia może być często sama w sobie motywatorem dla pracowników, aby zostawiali porządek.

Po drugie – pomoc

W zależności od wielkości biura i liczby pracujących w nich osób trzeba sięgnąć po

dodatkowe metody, np. serwis sprzątający. Dla jednych wystarczający będzie serwis popołudniowy, po lunchu, kiedy w kuchni panuje największy bałagan i szybko przybywa brudnych naczyń, lub wieczorny – na koniec dnia pracy. Dla większych firm konieczne będzie posiłkowanie się serwisem dziennym lub nawet ciągła obecność osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości. Serwis dzienny może pojawiać się z różną częstotliwością, np. dwa razy dziennie i mieć różne zadania w zależności od potrzeb w danej organizacji, np. wstawianie brudnych naczyń do zmywarki i uzupełnianie brakującego asortymentu w kuchni. Niektóre firmy rozszerzają ten model – wśród obowiązków serwisu znajduje się także obsługa gości.

Po trzecie – konsekwencja

Nawet stworzenie pracownikom odpowiednich warunków do utrzymania porządku poprzez zapewnienie pomocy serwisu sprzątającego, konieczne jest określenie jasnych zasad korzystania z kuchni oraz ich konsekwentne przestrzeganie. Obowiązujące zasady należy przedstawiać każdej nowej osobie, która jest zatrudniana w firmie. Ponadto zadaniem office managera jest codzienne monitorowanie sytuacji w kuchniach i zwracanie uwagi konkretnym osobom. Tylko dzięki konsekwencji można odnieść sukces.