fbpx

Biuro w dobrym świetle

Jak oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie i efektywność pracy w biurze?

Przez zmysł wzroku dociera do naszego mózgu blisko 70% informacji, jakie odbieramy ze świata zewnętrznego. Od jakości oświetlenia zależy to, w jaki sposób będziemy postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Każdy zna przecież przysłowie: „w nocy wszystkie koty są czarne”.

Przez tysiące lat ewolucji nasze oczy przyzwyczaiły się do światła naturalnego. To ono budzi nas o świcie, pobudza naszą aktywność, daje sygnał do odpoczynku pod koniec dnia. Światło dzienne reguluje nasz wewnętrzy zegar biologiczny poprzez receptor znajdującego się na siatkówce oka. W uproszczeniu – odpowiada on za wydzielanie  do naszego organizmu dwóch hormonów: melatoniny i kortyzolu. Pierwszy z nich pozwala na wieczorne wyciszenie po trudach dnia i spokojny sen, drugi daje energię, pobudza i stymuluje do pracy.

światło

Dzieję się tak dlatego, że światło naturalne zmienia się w trakcie dnia. Wraz z ruchem słońca po nieboskłonie zmienia się jego temperatura barwowa, kąt padania i ilość, czyli natężenie oświetlenia.

„Słońce” w biurze

Dziś dużą część naszego życia spędzamy wewnątrz budynków, w zdecydowanej większości w obiektach biurowych. Jakie więc powinno być optymalne oświetlenie zapewniające komfort i stymulujące właściwie do pracy? Odpowiedź jest intuicyjna – jak najbliższe do oświetlenia dziennego, zatem zmienne w czasie. Dostępne dzisiaj rozwiązania pozawalają tworzyć w przestrzeniach biurowych oświetlenie elektryczne naśladujące efekty wywoływane przez światło naturalne. Nie musimy więc na etapie tworzenia koncepcji naszej przestrzeni biurowej decydować czy dla naszych pracowników bardziej odpowiednie będzie światło ciepłe, neutralne czy zimne. Płynna zmiana barwy, rozjaśnienie czy przyciemnianie umożliwia stworzenie dowolnej – stosownej do danej chwili – atmosfery oświetleniowej.

Odpowiednio do potrzeb

Odwzorowując efekty zmienności światła dziennego wraz z porą dnia, możemy wysyłać odpowiednie bodźce świetlne, stymulując organizm do określonych zachowań. We wnętrzach o małym dostępie do światła dziennego pozwala to stworzyć odczucie przybywania w środowisku naturalnym. Odpowiednio zasymulowany cykl dobowy będzie także bardzo przydatny pracownikom pracującym w niestandardowych godzinach, np. współpracującymi z klientami z innych stref czasowych lub przy pracy zmianowej 24/7.

Zimne światło i wysokie natężenie oświetlenia pobudzą nas i stymulują do działania o odpowiedniej porze, pomagając uniknąć znużenia, zaś ciepłe i przytłumione światło pozwoli pod koniec dnia wyciszyć się, aby płynnie przejść od fazy maksymalnej koncentracji do relaksu po zakończonej pracy.

Dzisiejsza praca biurowa bardzo często ma charakter zadaniowy. Fazy kiedy potrzebujemy dużego skupienia, zastrzyku energii oraz chwili odprężenia przeplatają się ze sobą nieregularnie. Możliwość pełnej kontroli nad oświetleniem w strefie pracy pozwoli płynnie dopasować je do aktualnych potrzeb. Oświetlenie ogólne, rozproszone stworzy dobre środowisko do pracy grupowej, burzy mózgów. Oświetlenie miejscowe, akcentowe pomoże wykreować nastrój skupienia, a wszelkie elementy interaktywne, barwne, o ciekawym wzornictwie pobudzą naszą kreatywność.

Poprawa na wielu polach

Przeprowadzane w wielu ośrodkach naukowych badania i testy dowodzą, że oświetlenie zgodne z naszym zegarem biologicznym, podążające za trybem pracy i indywidualnymi potrzebami zwiększa produktywność, poprawia koncentrację, redukuje ilość popełnianych błędów. Wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie pozwalając zachować odpowiedni balans pomiędzy godzinami pracy czasem odpoczynku, co wprost przekłada się na nasze zdrowie.

Więcej tekstów o tematyce biurowej»