fbpx

Biuro, które działa jak magnes

Dobrze zaprojektowane i komfortowe biuro może przyciągnąć pracowników

Obecna sytuacja na rynku pracy zdecydowanie sprzyja pracownikom. To oni mogą wybierać w ofertach pracy i pracodawcach. W związku z tym zwracają uwagę nie tylko na elementy takie, jak wysokość wynagrodzenia czy pozapłacowe benefity w postaci prywatnej opieki medycznej lub karty do klubów fitness, ale także na czynniki, które jeszcze kilka lat temu nie miały znaczenia. Wśród nich na jednym z pierwszych miejsce jest biuro, w którym mieliby pracować.

Początek zmian

Temat biur stał się popularny mniej więcej trzy lata temu. Od tego czasu pracodawcy zaczęli przykładać większą wagę do aranżacji miejsca pracy i komfortu pracowników. Pionierami w tym zakresie były firmy z rynku nieruchomości, zarówno deweloperzy, jak i agencje doradcze, które nie tylko pomagają innym przedsiębiorstwom znaleźć odpowiednią dla nich powierzchnię, ale same są też najemcami. Dzięki nim od kilku lat zauważalny jest trend projektowania biur elastycznych, z pokojami spotkań, miejscami do odpoczynku (tzw. chill out roomy), kolorowymi wygodnymi meblami, miejscami do pracy kreatywnej i wieloma innymi udogodnieniami. Rola firm z branży nieruchomości jako pionierów w tym zakresie nie jest przypadkowa. Oczywiście głównym powodem wprowadzanych zmian jest zadowolenie pracowników, jednak przytulne i dobrze zaprojektowane biuro staje się konkretnym produktem, który doradcy nieruchomości sprawdzili na własnej skórze i mogą rekomendować swoim klientom.

Pokaż mi swoje biuro

Niestety jeszcze wciąż stosunkowo mało pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ ma wygląd i funkcjonalność biura na pozyskiwanie i zatrzymywanie pracowników, zwłaszcza jeśli chodzi o rekrutowanie nowych osób. Dziś wiemy to z autopsji. Odkąd nasze warszawskie biuro przeszło generalny remont trzy lata temu, widzimy jak duże ma to przełożenie na procesy rekrutacji. Pierwszym krokiem do promowania naszej firmy potencjalnym pracownikom było nakręcenie filmu z wirtualnym spacerem po naszym nowym biurze, który dołączamy do ogłoszeń o pracę. Poprzez specjalne ikony kandydat zainteresowany ogłoszeniem, może kliknąć i obejrzeć biuro, w którym potencjalnie może pracować. Bardzo dużo kandydatów to robi, o czym wspomina podczas  spotkania rekrutacyjnego. Wiele osób docenia, że warunki pracy są pokazywane od początku do końca. Druga rzecz, która ma ogromne znaczenie i na którą zwraca uwagę bardzo wiele osób aplikujących o pracę w Colliers to recepcja – to jak wygląda, jaka panuje w niej atmosfera. Przez to, że jest otwarta i położona tuż obok strefy kawowej, w której niemal zawsze znajdują się pracownicy, miejsce to jest naturalne, tętni życiem i ukazuje prawdziwą atmosferę w firmie oraz relacje między pracownikami. Dużo osób

niezwiązanych z rynkiem nieruchomości i nieznających Colliers na pytanie, co skłoniło ich do wzięcia udziału w procesie rekrutacji odpowiada, że: „jeżeli firma ma tak fajne biuro, o które dba, to zapewne dba też o pracowników”. Kandydaci bardzo często przekładają wygląd biura, na relacje oraz atmosferę panującą w pracy. I to wrażenie zostaje zapisane w ich podświadomości.

Coraz większa grupa pracowników, szczególnie osoby z młodego pokolenia, sprawdzają też, czy firma jest ekologiczna, np. czy biuro lub cały budynek, w której znajduje się siedziba jest certyfikowany, czy segreguje się w nim śmieci.

Choć świadomość pracowników na temat kluczowej roli biura w ogólnym zadowoleniu z pracy, jest ogromna, większość pracodawców wciąż ma w tym temacie wiele do nadrobienia. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że biuro może wspomóc i wpłynąć na procesy rekrutacji. A w dzisiejszym świecie, gdy trzeba walczyć o utalentowanych specjalistów, warto stworzyć miejsce, w którym chce się pracować.