fbpx

Biura w natarciu!

Rekordowa ilość powierzchni biurowej oddana do użytku w I poł. 2016 r.

Na koniec I poł. 2016 r. całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach w Polsce osiągnęła poziom 8,6 mln mkw. Deweloperzy oddali do użytku blisko 572 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – jest to rekordowa ilość oddana do użytku w jednym półroczu. Aktualnie w budowie znajduje się ponad 1,4 mln mkw. nowych biur z czego na stolicę przypada 609 tys. mkw. Współczynnik pustostanów dla Polski wyniósł 13,4 proc. – wynika z raportu Colliers International „Market Insights | Rynek biurowy I poł. 2016 r.“

W analizowanym okresie w Warszawie ukończonych zostało szesnaście projektów o całkowitej powierzchni najmu przekraczającej 350 tys. mkw. Ponad połowa nowej podaży została ukończona w centrum miasta gdzie do użytku trafiły dwa największe biurowce: Warsaw Spire A (Tower) oraz Q22. Najwięcej powierzchni biurowej poza centrum oddano w strefie Południowej Zachodniej oraz w strefie Północnej. Największe projekty ukończone poza centrum to Gdański Business Center II D oraz Proximo I.

Na rynkach regionalnych oddano aż 33 projekty biurowe o łącznej powierzchni 221,9 tys. mkw. W minionym półroczu najwięcej podaży trafiło na rynek krakowski, gdzie oddano w sumie 11 projektów, jednak tylko dwa z nich o powierzchni równej lub przekraczającej 10 tys. mkw. Były to Bonarka for Business F oraz O3 Business Campus I. Znaczny wzrost podaży zarejestrował także Wrocław (48,3 tys. mkw.) i Trójmiasto (52,7 tys. mkw.), gdzie do użytku oddano m.in.: budynek Pegaz, Nicolas Business Center we Wrocławiu oraz dwa budynki przy ul. Łużyckiej w Gdyni – Tensor X i Y.

— Inwestycje dostarczone na rynek w II kwartale zostały wynajęte w 54 proc. Wartość transakcji zawartych na dziewięciu głównych rynkach ukształtowała się na poziomie 627,2 tys. mkw. Umowy w budynkach planowanych oraz w fazie budowy wyniosły ponad 27 proc. całkowitego popytu.

Udział renegocjacji/przedłużeń równał się około 23,7 proc. popytu brutto, a nowe umowy stanowiły największą część całkowitego wolumenu – blisko 60 proc. — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

W Warszawie najwięcej umów zostało podpisanych w strefie Południowej Górnej (80,8 tys. mkw.). Łącznie w strefach poza centrum zawarto transakcje na ponad 236 tys. mkw., a w ścisłym centrum popyt brutto ukształtował się na poziomie 122,2 tys. mkw. W stolicy przeważały nowe umowy z blisko 60 proc. udziałem. Umowy pre-let stanowiły ok. 17 proc. całkowitego wolumenu.

Z kolei popyt brutto na rynkach regionalnych ukształtował się na poziomie 268,4 tys. mkw., z czego najwięcej umów zostało zawartych w Krakowie (aż 41 proc. całkowitego wolumenu). Także Wrocław i Trójmiasto zarejestrowały wysoką aktywność najemców. Prawie 40 proc. całkowitego popytu stanowiły umowy pre-let. Podobnie jak w stolicy nowe umowy zdominowały rynki regionalne, a ich udział wyniósł 58,3 proc.

W I poł. bieżącego roku czynsze bazowe utrzymywały się na niezmienionym poziomie. Miesięczne stawki czynszu w Warszawie uplasowały się na poziomie 12-22,5 EUR za mkw., a w miastach regionalnych stanowiły 10-16,5 EUR za mkw. Z uwagi na dużą planowaną podaż na rynkach charakteryzujących się wysoką aktywnością budowlaną obserwować będziemy spadek średnich stawek czynszów, zarówno bazowych jak i efektywnych.

Zobacz pełny raport.