fbpx

Biura na wysokościach

Znalezienie biura w nowoczesnym wieżowcu może się okazać trudnym zadaniem

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na koniec 2016 r. wynosiła 5,05 mln mkw., z tego aż 407 tys. mkw. przybyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i było to najwięcej ze wszystkich największych miast. W ubiegłym roku na stołecznej mapie pojawiło się aż 21 nowych biurowców w tym dwa projekty wieżowe. Zgodnie z zapowiedziami inwestorów w tym roku warszawski rynek ma się wzbogacić o kolejne 350 tys. mkw. biur, a mimo to niektórzy potencjalni najemcy mogą mieć problem ze znalezieniem dla siebie miejsca. Jak to możliwe?

Z głową w chmurach

W latach 2018 – 2019 podaż powierzchni w budynkach wieżowych w centrum będzie mocno ograniczona. Na 2020 r. zapowiadane jest zakończenie niedawno rozpoczętej budowy wieżowca Varso przy skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i Chmielnej. Warszawa czeka również na rozpoczęcie budowy wysokościowca, który ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej – tuż przy stacji Metra Świętokrzyska. Dwa wieżowce, które zostały oddane do użytku w 2016 roku tj. Warsaw Spire i Q22 są niemal w pełni skomercjalizowane a dostępne są jedynie powierzchnie na niskich piętrach.

W związku z tym najemcy, którym w tym lub w przyszłym roku kończą się dotychczasowe umowy, a chcieliby ulokować się wyżej niż kilka pięter nad ziemią mogą mieć spory problem. Co im pozostaje? Oczywiście na brak wyboru wśród nowoczesnych biurowców w centrum miasta nie mogą narzekać. Są one jednak niższe i bardziej kameralne. Dla wielu najemców nie stanowiłoby to żadnego problemu, jednak jest spora grupa firm, które chcą wynajmować biura z widokiem na panoramę miasta. Dotychczas w centrum miasta lokowały się głównie firmy reprezentujące sektor doradczy i finansowo-bankowy. Obecnie widoczny jest duży napływ firm z zakresu nowych technologii czy też centrów usług wspólnych, które powoli wracają do Warszawy. Decydując się właśnie na lokalizacje centralne, chcą walczyć o wykwalifikowanych pracowników, których zaczyna brakować. Kolejnym czynnikiem przyciągającym do centrum są bardzo atrakcyjne obecnie czynsze na średnim poziomie ok. 21 EUR/mkw. (w porównaniu z 29 EUR w 2012 r.). Jednak taka sytuacja, ze względu na rosnącą popularność biur w centrum miasta nie będzie trwała wiecznie. To szansa dla najemców, którym w najbliższym czasie kończy się dotychczasowa umowa najmu – mogą oni skorzystać z korzystnych stawek, podpisując umowę przednajmu na atrakcyjnych warunkach.

Czasochłonne zmiany

Właśnie w tym momencie wiedza doradców o tym, co się dzieje w każdym z budynków, kiedy i gdzie zwolni się atrakcyjna powierzchnia i jak sensownie zaplanować przenosiny do nowej lokalizacji, jest wyjątkowo ważna. Doradztwo firm takich, jak Colliers w tej sytuacji powinno być długoterminowe, bardziej strategiczne. Dzisiaj proces poszukiwania nowego biura trwa dłużej niż jeszcze trzy – cztery lata temu. Może to zająć rok lub nawet dwa lata, jeśli firma decyduje się nie tylko na zmianę lokalizacji, ale także systemu pracy, np. przejście na system biura elastycznego. Aby dobrze poznać oczekiwania pracowników co do biura, należy przeprowadzić wszystkie niezbędne analizy. Proces dopasowania biura do potrzeb klienta może więc zająć nawet dwa lata. Biorąc pod uwagę to oraz fakt, że obecnie umowy najmu powierzchni biurowej podpisywane są średnio na pięć lat, to mniej więcej w połowie trwania obecnej umowy lub niedługo po tym okresie najemca powinien zacząć myśleć co dalej z powierzchnią biurową. Coraz częściej biuro staje się elementem wizerunku firmy i strategii pozyskiwania pracowników, dlatego warto do jego zmiany dobrze się przygotować.