fbpx

5 zasad budowania trwałych relacji z najemcami

Zarządca i najemcy powinni działać jak dobrze zgrana drużyna

Dobre relacje między zarządcą nieruchomości a najemcami to podstawa udanej, często wieloletniej współpracy. Zarządca poza ogromną wiedzą merytoryczną powinien też dysponować szerokim wachlarzem umiejętności miękkich, które wpływają na komunikację i relacje z najemcami.

  1. Bądź dostępny

Zarządca powinien być dostępny, zawsze, kiedy najemca potrzebuje jego pomocy. Szybkość reakcji w trudnych chwilach buduje dobrą relację z najemcą i zwiększa zaufanie. Nawet jeśli zarządca nie jest codziennie obecny w budynku, zawsze może odebrać telefon lub odpisać na e-maila. Najemca nie może mieć poczucia, że jest pozostawiony sam sobie i musi mieć pewność, że jeśli coś się dzieje, zawsze otrzyma wsparcie i opiekę zarządcy bez względu na to, czy polegałby to na skierowaniu do najemcy ochrony, serwisu technicznego czy sprzątającego.

  1. Słuchaj i odpowiadaj

Zarządca powinien mieć czas, aby wysłuchać najemców. Najemcy będą chętnie dzielić się swoimi opiniami na temat funkcjonowania w budynku pod warunkiem, że przekazywane przez nich informacje będą analizowane i brane pod uwagę przy tworzeniu planów inwestycyjnych i przy realizowanych w ramach kosztów eksploatacyjnych pracach. Nie oznacza to godzenia się na wszystkie pomysły najemców, zwłaszcza że po drugiej stronie stoi właściciel budynku, który wykłada

środki finansowe na dodatkowe inwestycje. Zawsze jednak może go wysłuchać. Jeżeli realizacja pomysłu najemcy jest niemożliwa, ważne jest wyjaśnienie, dlaczego zarządca, oczywiście wspólnie z właścicielem budynku, podjął decyzję odmienną od jego oczekiwań. Warto zostawić sytuację jasną i klarowną.

  1. Bądź partnerem biznesowym

Kluczowym elementami budowania relacji z najemcą są także elastyczne podejście, zrozumienie potrzeb klienta i poszukiwanie rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Krótko mówiąc, trzeba traktować najemcę jak partnera.

  1. Bądź profesjonalny

Obowiązki zarządcy powinny być wykonywane w sposób profesjonalny. Zarządca musi dać się poznać jako osoba doświadczona, na której merytorycznej wiedzy można polegać.

  1. Znajdź czas

Warto znaleźć czas na regularne spotkania z najemcami. Stały kontakt buduje trwałe relacje, które w sytuacjach kryzysowych pozwalają na szybsze i łatwiejsze rozwiązywanie kłopotów. Nawet jeśli w danym momencie żadna sprawa nie wymaga interwencji, warto poświęcić czas na krótką rozmowę, aby w awaryjnej sytuacji, mieć po drugiej stronie osobę, którą znamy.