fbpx

5 rozwiązań IT, które odmienią pracę w biurze

Colliers prezentuje rozwiązania technologiczne, które zastosował w nowym biurze

W jaki sposób ułatwić pracę, a przy okazji unowocześnić biuro? Przygotowując projekt nowego biura Colliers zależało nam na stworzeniu przyjaznego i elastycznego miejsca pracy, które będzie dostosowywać się do bieżących potrzeb pracowników i klientów (tzw. „flexible workplace”). Bardzo istotną kwestią była mobilność. Obecnie pracownicy Colliers mogą pracować w różnych częściach biura  tak, by w zależności od potrzeb, tworzyć zespoły zadaniowe. To z kolei oznaczało znaczne zmiany w obszarach technologicznych. Polecamy pięć rozwiązań IT, które zrewolucjonizowały naszą pracę.

1. Laptopy zamiast komputerów stacjonarnych

Jeżeli planujecie wymianę sprzętu komputerowego, warto rozważyć zakup laptopów zamiast tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Przenośny sprzęt pozwala na korzystanie z niego na spotkaniach z klientami, w pracy grupowej w firmie lub w pracy poza biurem: w podróży służbowej lub z domu. Jeżeli nasi pracownicy mają mobilny charakter pracy, wtedy warto przeznaczyć większe nakłady na tzw. ultrabooki, czyli super cienkie i lekkie laptopy, które w dodatku mogą pracować na baterii do 8-9 godzin dziennie.

2. Wi-Fi w biurze, czyli żegnajcie kable sieciowe

Rozwój bezprzewodowych sieci spowodował, iż obecnie nie jesteśmy już uzależnieni od kabli sieciowych w biurze. Wiele firm wciąż nie ma zaufania do wydajności i bezawaryjności tych sieci i wolą pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach. Warto jednak zaznaczyć, że obecne sieci Wi-Fi są bezpieczne i wydajne. Pracownicy nie muszą podłączać się do gniazd sieciowych (co jest szczególnie wygodne, gdy pracujemy na laptopach), mogą swobodnie przemieszczać się ze sprzętem po biurze. Dodatkowym atutem jest również eliminacja ogromnej ilości kabli sieciowych pod biurkami, co zwiększa bezpieczeństwo i estetykę biura. Ponadto, jeśli zwiększamy liczbę stanowisk w biurze lub przenosimy obecne, nie musimy za każdym razem tworzyć nowej sieci komputerowej

3. System VPN (Virtual Private Network) do pracy poza biurem

Coraz częściej naszą pracę wykonujemy nie tylko z biura. Nowoczesne systemy VPN umożliwiają łatwe połączenie się z zasobami firmowymi poza siedzibą firmy. Pozwala to na pełnowartościową pracę z każdego miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu.

4. Rezygnacja z telefonów stacjonarnych

Zgodnie z powszechnie obowiązującym stereotypem, telefon stacjonarny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia stanowiska pracy w biurach. Dlatego firmy niechętnie rezygnują z jego wykorzystania w codziennej pracy. Panuje przekonanie, że inne rozwiązania zwiększą koszty działalności. Obecnie nie jest to takie jednoznaczne. Naszym zdaniem inwestowanie znacznych nakładów w zakup

telefonów stacjonarnych, podczas gdy większość pracowników posiada telefon komórkowy, mija się z celem. Colliers zrezygnował z telefonów stacjonarnych poprzez eliminację lub przekierowanie numerów stacjonarnych na komórkowe. Pozwoliło to ograniczyć dublowanie kosztów, a także zwiększyło efektywność sieci telekomunikacyjnej, ponieważ obecnie pracownicy mogą odbierać połączenia przychodzące, niezależnie od tego, gdzie w danym momencie się znajdują. Dodatkowo, wszyscy pracownicy mogą do siebie dzwonić bezkosztowo, niezależnie od lokalizacji, w której pracują.

5. Telekonferencje

Telekonferencje stanowią doskonałą alternatywę dla podróży służbowych i szybkich spotkań z klientami. Może w nich brać udział więcej osób zaangażowanych w projekt, co daje oszczędność czasu i kosztów. W organizacji telekonferencji mogą nam pomóc specjalne programy, połączone z naszym programem pocztowym, ułatwiające organizację wirtualnych spotkań, jak również specjalne aparaty przeznaczone do telekonferencji. Szczególnie polecamy zakup przenośnych aparatów do telekonferencji, aby w zależności od dostępności i rozmiarów sal konferencyjnych w biurze, można było zorganizować telekonferencję w najbardziej dla nas optymalnym miejscu.