fbpx

3 miliony mkw. do końca roku!

Rok 2016 rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej?

Rynek magazynowy w Polsce kontynuuje swój dynamiczny wzrost, a wysoka aktywność jest zauważana zarówno po stronie deweloperów, jak i najemców. Biorąc pod uwagę powierzchnię oddaną do użytku oraz wielkość podpisywanych umów, rok 2016 zapowiada się jako kolejny rekord na rynku nieruchomości magazynowych. Spośród transakcji zawieranych w mijającym roku zauważamy wyjątkowo duży udział najemców z sektora e-commerce, którzy podpisali umowy na ponad 310 tys. mkw. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce do końca bieżącego roku zbliżą się do 11 milionów mkw., a ilość wynajętej powierzchni prawdopodobnie przekroczy granicę 3 milionów mkw.

Większość projektów planowanych na rok 2016 została już przekazana do użytkowania. Łącznie oddano ponad milion metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej. Wśród głównych rynków liderem jest Poznań (prawie 250 tys. mkw.) oraz Warszawa, gdzie w trzech strefach wybudowano łącznie ponad 225 tys. mkw., jak również Śląsk, którego nowa podaż przekroczyła 170 tys. mkw.

Największymi projektami ukończonymi w bieżącym roku są m.in. Panattoni Park Stryków II bud. 1 (60 tys. mkw.), kolejna hala w ramach Centrum Logistyczno – Inwestycyjnego Poznań (35 tys. mkw.), SEGRO Logistics Park Poznań Komorniki bud. H (30 tys. mkw.), czy Panattoni Park Pruszków II bud. 1 na rynku warszawskim (ok. 31 tys. mkw.).

Rok 2016 zapowiada się jako rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej. Przewidujemy, że do końca roku potwierdzone transakcje obejmą 3 miliony mkw. w ramach około 500 umów. Najbardziej popularnymi rynkami pozostają Warszawa (głównie II strefa) i Śląsk, gdzie w sumie wynajęte zostało ponad 1 milion mkw. powierzchni. W 2016 roku obserwujemy wzrost udziału umów typu BTS (ilość wynajętej powierzchni), które stanowiły prawie 27% (12% w roku 2015). Nadal na rynku dominują umowy zawierane przez firmy z sektora 3PL, jednak ich udział nie jest już tak znaczący jak jeszcze dwa lata temu (spadek o prawie 8 p.p.).

Na szczególną uwagę zasługuje sektor e-commerce i rynek szczeciński, gdzie podpisane zostały umowy najmu przez czołowych przedstawicieli branży – Zalando (130 tys. mkw.) oraz Amazon (161,5 tys. mkw.). Szczecin oraz Toruń i Bydgoszcz to aktualnie jedne z najszybciej rozwijających się rynków w kraju.

Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku niewynajęte pozostawało około 5,8% istniejącej powierzchni magazynowej. Pokazuje to, że większość nowej powierzchni szybko znajduje swoich najemców, a rynek jest w stanie przyjąć kolejne metry kwadratowe magazynów. Najwyższe współczynniki pustostanów obserwujemy w warszawskiej II strefie, w Trójmieście, w Krakowie oraz na rynku Polski Wschodniej. Przeciwną sytuację obserwujemy na rynku szczecińskim oraz toruńskim, gdzie cała istniejąca powierzchnia jest aktualnie wynajęta.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 800 tys. mkw., jednak nie wszystkie projekty planowane na przyszły rok są już rozpoczęte. Przewidujemy, iż nadchodzący rok, podobnie do 2016 r., charakteryzował się będzie wysokim poziomem nowej podaży w granicach 1 miliona mkw. Deweloperzy poszukują nowych lokalizacji poza największymi rynkami, głównie z powodu dużego zapotrzebowania na siłę roboczą przez przyszłych najemców. Ponadto, coraz większa ilość przedsiębiorstw wprowadza do swoich obiektów nowe technologie pozwalające na usprawnienie i częściową automatyzację procesów.

Zobacz inne raporty »